کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟

کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟ آموزشی
کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟ آموزشی

 

هیچی به اندازه یک فنجون چای یا قهوه نمیتونه خستگی یک روز پُرتنش رو از تن تون بیرون کنه. خاصیت انرژی بخش این نوشیدنیا، به خاطر کافئین موجود در آنهاست. کافئین، یک ماده شیمیاییه که به مقدار زیاد در قهوه، کاکائو و شکلای جور واجور چای هست و در ورزش و پزشکی هم کاربردهای زیادی داره. اما زیاده روی در مصرف کافئین نه تنها به درد بخور نیس، بلکه باعث مشکلات جانبی زیادی هم می شه. ضمنا، کافئین یک ماده اعتیادآوره، یعنی شما کم کم بهش عادت می کنین و واسه اونکه اثر سابق رو روی بدن تون بزاره، مجبور میشید میزان مصرف تون رو زیاد کنین. در این مقاله اثرات کافئین بر بدن رو بررسی می کنیم.

 

۱. کافئین یک داروی محرکه

کافئین الان، پُرمصرف ترین داروی جهانه. از اونجا که کافئین در خیلی از غذاها و نوشیدنیای عادی هست، ما به آسونی فراموش می کنیم که یک ماده مخدره. کافئین حتی در غذاها و نوشیدنیایی که به کودکان فروخته می شه هم هست. این ماده اثرات زیادی روی بدن و سلامتی افراد می ذاره.

کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟ آموزشی

کافئین، یک داروی محرکه. شاید تعجب کنین اما کافئین، در دسته مخدرهایی مثل کوکائین و مت آمفتامین (شیشه) قرار میگیره. این مخدرها به دلیل خاصیت اعتیادآوری شدید، به مخدرهای سخت (سنگین) معروف ان.

مصرف داروهای محرک، تا حدی باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک می شه و علائم زیر رو به دنبال داره:

  • افزایش ضربان قلب و تنفس؛
  • افزایش هشیاری؛
  • افزایش نا آرومی عضلانی.

این علائم همون نشونه های «جواب جنگ یا فرار» هستن. جواب جنگ یا فرار، به واکنشایی که جانوران در موقعیتای خطرناک، هنگام حمله و … از خود نشون میدن، گفته می شه.

هنگامی که کافئین در مقادیر زیاد مصرف شه، می تونه اثرات جانبی بد و شدیدی برجای بزاره و حتی بعضی وقتا به مصرف بیش ازحد یا اُوردوز کافئین منجر می شه.

دلایلی هست که نشون می ده کافئین، حتی هنگامی که در حد میونه روی مصرف شه هم می تونه مشکلات جسمی طولانی یه مدت برجای بزاره.

۲. اثر کافئین بر کارکرد قلب

کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟ آموزشی

تحقیقات نشون می ده مقدار کافئینی که ضربان قلب رو به طور زیادی تحتِ اثر قرار می ده، ۳۶۰ میلی گرم یا حدود ۳٫۵ فنجون قهوه ی دم کرده.

این واسه بیشتر افرادی که کافئین رو در حد میونه روی مصرف می کنن، حتما مضر نیس اما در کسائی که با استعداد دچار شدن به اضطراب هستن، ممکنه باعث افزایش تکرار حملات پانیک شه، چون کافئین، اضطراب رو افزایش می ده و افرادی که حملات پانیک رو تجربه می کنن، بیشتر نگران هستن که دچار حمله قلبی شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کاریزما چیه و چیجوری باعث تأثیرگذاری می شه؟

کافئین در دُزهای بالاتر می تونه با تغییر سرعت و نظم ضربان قلب، اثرات قابل توجه تری بر قلب بزاره. این وضعیت به سریع شدن غیرطبیعی ضربان قلب (تاکی کاردی) یا آریتمی قلبی معروفه و می تونه خطرناک باشه. اگه احساس می کنین که ضربان قلب تون غیرطبیعیه، به دکتر مراجعه کنین.

الان مشخص نیس که کافئین، خطر مریضیای قلبی و عروقی رو در درازمدت افزایش می ده یا نه. تحقیقات زیاد، نشون دهنده اون هستن که مصرف کافئین باعث افزایش خطر دچار شدن به مریضیای قلبی و عروقی در مردها یا زنان نمی شه اما پیشنهاد می شه افرادی که الان مشکلات قلبی دارن (مثل کودکان)، از مصرف کافئین پرهیز کنن، چون تحقیقات دیگر نشون میدن که مشکلات قلبی می تونن به وسیله کافئین و بقیه محرکا زیاد شن.

۳. اثر کافئین بر فشار خون

کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟ آموزشی

تحقیقات نشون میدن که مصرف کافئین، می تونه یکی از دلایل فشار خون بالا باشه. این اثر کافئین که به «اثر فشار» معروفه، در همه گروه های سِنی و جنسیتی دیده می شه و در افراد گرفتار به مریضی فشار خون، بسیار قابل توجه. اگه فکر می کنین که ممکنه این مورد واسه شمام صدق کنه، به دکتر مراجعه کنین تا فشار خون تون رو اندازه بگیره و به پیشنهادای اون درمورد کاهش مصرف کافئین عمل کنین.

۴. اثر کافئین بر تراکم استخوانا

دلایل نشون می ده که مصرف زیاد قهوه در زنان و مردها، با پوکی استخوان مرتبطه. کودکان و خصوصا اونایی که شیر کافی نمی خورن و مقدار زیادی نوشابه گازدار مصرف می کنن، در خطر کاهش توده استخوانی قرار دارن. طبق تحقیقات انجام شده، در زنان سن بالا و زنان جوونی که از قرصای ضدبارداری استفاده می کنن، بین مصرف بالای کافئین و تراکم استخوان پایین تر رابطه هست.

منبع : verywell