کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی
کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

 

داشتن موهای پُر پشت و خوش حالت یکی از مهم ترین فاکتورهای زیبایی چهره در خانوما و آقایانه. با این همه سه عامل وراثت، هورمون و سن نقش زیادی در میزان پرپشت بودن موها دارن. بعضی افراد به دلیل مشکلات هورمونی دچار کم پشتی و طاسی سر می شن، در بعضی افراد زمینه وراثت مطرحه و بعضی وقتا هم مشکلات هورمونی در کاهش موهای سر نقش دارن. در سالای گذشته عمل «کاشت مو» یا «پیوند مو» با جدیدترین متدها به ویژه در کشورمون ایران، پیشرفتای علمی و عملی زیادی داشته و نتیجه کار در بیشتر موارد واسه افراد راضی کننده س. با ما همراه باشین تا در مورد عمل کاشت مو، روشای جور واجور اون، مراقبتا و امتیازات و مشکلات این عمل واسه شما بگیم.

 

پیوند مو یا کاشت مو چیه؟

اگه دچار طاسی یا ریزش موی سر شدین، کاشت مو یا پیوند مو یکی از روشای مؤثر واسه رفع این نقصه. در عمل کاشت مو، دکتر متخصص تکهای باریک پوست رو از قسمت پرپشت تر که معمولا پشت سره می بره، خرد می کنه و به قسمتای بدون مو یا کم مو پیوند می زنه یا گرافت می کنه. این تکهای سالم پوست که شامل فولیکولای مو هستن، در هر قسمتی از بدن توانایی رشد کردن دارن.

عمل کاشت مو رو در قسمتای جور واجور مثل موی سر، ابرو و ریش هم میشه انجام داد. اگه پیوند و کاشت واحدهای فولیکولی به درستی انجام شه، موهای کاشته شده در ناحیه دلخواه به طور طبیعی رشد می کنن، دائمی هستن، حالت داده می شن، به مراقبت خاصی احتیاج ندارن و نمی ریزند.

اشاره این نکته ضروریه که طبق بخشنامه ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کارشناسان دارای شرایط واسه انجام کاشت مو، کارشناسان پوست، جراحان پلاستیک و جراحان سر و گردن هستن که علم کافی در مورد ی مریضیای پوستی و مو رو دارن.

شکلای جور واجور روشای کاشت مو

چندین روش واسه کاشت مو هست که با توجه به شرایط و اولویتای مریض و تشخیص دکتر از یکی یا ترکیبی از اونا واسه عمل کاشت مو استفاده می شه.

۱. کاشت مو به روش FIT یا FUE

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

در روش کاشت مو موسوم به FIT یا FUE که مخفف Follicular Unit Transplantationه، فولیکولای مو یا واحدهای مو که به اونا FUG میگن به شکل گروهی یا تک تک از پشت سر با وسیله ای به نام «هولدر» یا «پانچ» ورداشته می شن و در نواحی ای که مو نداره، کاشته می شن. در این روش که چند جلسه طول می کشه، واقعا یک عمل جراحی انجام نمی شه و در هر جلسه میانگین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ فولیکول مو از پشت سر ورداشته و در نواحی مورد نظر کاشته می شن.

روش کاشت موی FIT یک روش بدون درد با بی حسی موضعیه که واسه کاشت مو در نواحی ای که وسعت کمتری دارن مثل ریش، ابرو، مژه، سبیل یا کسائی که طاسی وسیع ندارن یا زمانی که امکان برداشت بافت به هر دلیلی از پشت سر مریض وجود نداره کاربردی تره.

بد نیس بدونین در روش کاشت مو FIT یک تا چار هفته بعد از کاشت مو، فولیکولا وارد فاز استراحت می شن و موهای کاشته شده دچار ریزش می شن. در ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو به خاطر این ریزش شاید ممکنه تصور کنین حجم موهاتون کم شده اما نگران نباشید، واقعا موها در وضعیت شوک به سر می برن و دوباره رشد می کنن. در فاصله زمانی ۴ تا شش ماه بعد از پیوند، موهای کاشته شده کم کم از پوست سر خارج می شن و بلند می شن. در کل یک سال زمان لازمه تا موهای کاشته شده صد در صد رشد کنن و موهاتون پرپشت به نظر برسن. در فاصله زمانی سالای اول تا دوم کاشت، موها زیاد شده و ظاهر طبیعی تری پیدا می کنن.

امتیازات کاشت مو به روش FIT

 • درد کمتر؛
 • خونریزی بسیار کم؛
 • نبود احتیاج به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم؛
 • از بین رفتن جای زخم.
 • تعداد فولیکولای موی بیشتری در جلسات پشت سر هم ورداشته می شه.

افرادی که تمایلی به انجام عمل جراحی واسه کاشت مو ندارن، اشخاصی که طاسی سر گسترده ندارن و هم کسائی که تراکم موها یشان در ناحیه پیوند کمه، با این روش راحت تر به خواسته شون می رسن.

مشکلات کاشت مو به روش FIT

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

 • هزینه بیشتر؛
 • از آنجایی که برداشتن فولیکولای مو با وسیله ای به نام پانچ انجام می شه، احتمال آسیب دیدن بخش زنده ی ریشه ی مو زیاده.
 • تعداد فولیکولای برداشتی در هر جلسه محدوده واسه همین جلسات زیادی واسه کاشت مو نیازه.
 • طولانی بودن روند کار احتمال آسیب دیدن گرافتا و خشک شدن اونا رو افزایش می ده.
 • زمانی که قراره تعداد زیادی فولیکول مو از ناحیه پشت سر (بانک مو) ورداشته شه، لازمه که موها کوتاه شن.
 • تخریب بانک مو.

به نظر می رسه بزرگ ترین ایراد روش FIT تخریب بانک موست. به باور ی بعضی پزشکان متخصص کاشت مو ، فردی که یک بار به روش FIT کاشت مو بکنه، واسه کاشت موی دفعات دوم و سوم به مشکل بر می خوره چون بانک مو تا حد زیادی استفاده و تخریب شده و واسه دفعات بعدی تعداد موی کمتری میشه از اون برداشت کرد.

۲. کاشت مو به روش FUT

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

در روش کاشت مو FUT یا Follicular Unit Transplantation، یک تکه نوار باریک از بافت پوست پشت سر فرد ورداشته می شه و بعد به وسیله دکتر مجرب در زیر میکروسکوپای مخصوص کاشت مو به واحدهای مو یا FUG تبدیل می شه. پس از اون در نواحی ای که قراره کاشت انجام شه، برشایی ایجاد می شه و واحدهای مو یا FUG در این برشا کاشته می شن.

امتیازات کاشت مو به روش FUT

اون چیزی که طبق تجربه و طی چند سال در مقایسه بین دو روش کاشت موی FIT و FUT به دست اومده نشون دهنده اینه که روش FUT از بسیاری جهات ازجمله ایجاد جای زخم، مدت زمان خشک نشدن گرافتا، درصد آسیب گرافتا، کیفیت گرافتا از دید ساختار و بافت، مدت زمان عمل، مشکلات و حتی هزینه عمل نسبت به FIT برتری داره. دیگر امتیازات کاشت مو به روش FUT عبارت ان از:

 • غیر قابل رؤیت بودن محل کاشت مو؛
 • ایجاد یک خط طبیعی در جلوی سر و ظاهر طبیعی اون؛
 • طبیعی بودن ظاهر موها و نبود فرورفتگی یا برجستگی پوست سر؛
 • امکان برداشت موهای ناحیه پشت سر و دیگر نواحی جور واجور بدن مثل کتف و سینه؛
 • حفظ کیفیت گرافتا واسه تکرار دوباره کاشت در صورت احتیاج.

مشکلات کاشت مو به روش FUT

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

بزرگ ترین ایراد کاشت مو به روش FUT ایجاد برشی بزرگ در ناحیه پشت سره که احتمال باقی ماندن جای زخم یا جوش بعضی وقتا در اون هست. از طرف دیگه کم شدن حجم بانک مو به نحوی که در مراحل بعدی واسه پیوند دوباره مو بیشتر از یک یا بیشترین حد دو بار دیگر نمیشه از بانک موی فرد واسه ایجاد تراکم استفاده کرد و خونریزی، تورم سر و صورت و درد در محل برش از دیگر مشکلات کاشت مو به روش FUTه. یکی دیگر از مشکلات اساسی کاشت مو به روش FUT محدود کردن انجام کاشت مو در کسانیه که پوست سرشون توانایی کشیده شدن رو نداره یا در مراحل ساده ی ریزش مو قرار دارن.

۳. کاشت مو به روش SUT

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

طبق ادعای بعضی متخصصین کاشت مو، عمل پیوند مو به روش SUT نسبت به بقیه روشای کاشت مو مثل FIT و FUT روشی جدیدتره که تقریبا بیشتر مراحل اون از برداشت تا کاشت فولیکولای مو بدون دخالت دست و به وسیله دستگاه های اتوماتیک و زیر نظر دکتر متخصص انجام می شه.

در روش کاشت مو SUT که بیشتر مثل روش کاشت FITه، پیاز مو به شکل دستی و با پانچ معمولی برداشت و کاشت نمی شه بلکه وسیله برداشت و کاشت مو در این روش پانچ لیزریه. با پانچ لیزری فولیکولای مو به شکل گروهی یا دانه ای از بانک مو که معمولا پشت سر فرده جدا و بعد فریز می شن و درنهایت به نواحی کم مو و طاس انتقال پیدا میکنه. در روش SUT به دلیل فریزشدن فولیکولای مو، تا زمان کاشت از تخریب اونا جلوگیری می شه. به ادعای متخصصین کاشت مو در روش SUT کمتر از یک درصد ریشه موها در جریان عمل کاشت و برداشت از بین می رن و خشک و کم آب می شن.

امتیازات کاشت مو به روش SUT

در روش کاشت موی SUT که با بی حسی موضعی انجام می شه، درست مثل روش FIT فقط فولیکولای مو منتقل می شن فرقش اینه که با پانچ لیزری فولیکولای مو تخریب نمی شن و نتیجه کار راضی کننده تره. امتیاز دیگر این روش سرعت بالای انجام کاره به نحوی که در هر جلسه کمه کم ده هزار فولیکول مو از نقاط جور واجور بدن منتقل می شن و به دلیل همین سرعت بالا معمولا کاشت مو به روش SUT برخلاف روشای دیگر در یک جلسه انجام می شه. خط رویش طبیعی، نبود درد و خونریزی، نداشتن دوره نقاهت و رعایت بهداشت به خاطر نبود دخالت دست مثل امتیازات کاشت مو به روش SUT حساب می شن.

مشکلات کاشت مو به روش SUT

برخلاف اینکه به نظر می رسه روش SUT امتیازایی که نسبت به روشای دیگر کاشت مو داره اما بعد از یه مدت خیلی از پزشکان مشکلات زیر رو مطرح و روش کاشت مو SUT رو منسوخ اعلام کردن.

 • احتمال انتقال مریضی به دلیل محال بودن استریل و ضد عفونی کردن تموم قسمتای دستگاه به ویژه تیوبای انتقال دهنده ی گرافت مو.
 • آسیب زدن به نواحی گیرنده و دهنده ی فولیکولای مو.
 • به جا ماندن چاله های موی کاشته شده؛
 • به جا ماندن اسکار و زخم. به باور ی بعضی پزشکان دستگاه های اتوماتیک در قسمت برداشت مو آسیبایی جدی به بانک موی شخص وارد می کنه.

با همه اینا به نظر می رسه که اگه قصد انجام عمل کاشت مو رو دارین، حتما باید با توجه به تموم شرایط و نظر قطعی و تخصصی دکتر متخصص کاشت مو، روش مناسب رو انتخاب کنین.

۴. کاشت مو به روش سلولای بنیادی یا PRP؛ جدیدترین روش کاشت مو

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

جدیدترین روش کاشت مو الان روش PRP یا کاشت مو با کمک سلولای بنیادیه. در این روش که سلول درمانی یا پلاکت درمانی هم نامیده می شه، سلولای زایا از فولیکولای موی سر جدا و کشت داده می شن و اینطوری تعداد زیادی سلول زایا دوباره به پوست سر تزریق می شه. درنتیجه یا فولیکولای جدید ساخته می شه، یا موهای پُرزمانند قبلی به موهای زبر تبدیل می شن.

شاید واسه تون جالب باشه که بدونین محققین به این نتیجه رسیدن که تعداد سلولای بنیادی مناطق پُرمو و طاس به یک اندازه و تنها اختلاف این دو ناحیه در تعداد سلولایی به نام نیایاخته یا سلولای پروژنیتور (Progenitor Cells) است. این سلولا در نواحی طاس بسیار کمتر از نواحی پُر مو وجود داشتن.

اینطوری سلولای زایا یا زایشگر پیاز مو، موهای جدید میسازن تا جای موهای فرسوده رو که هر روز تا ۱۰۰ عدد اون بطور نامحسوس می ریزه پر کنن. طبق تحقیقات متخصصین پوست و مو، پیاز مو بعد از مغز استخوان که بالاترین میزان سلول جدید رو می سازه دومین بافت فعال از نظر تقسیم سلولی و ایجاد سلولای جدیده.

امتیازات کاشت مو به روش PRP

ازجمله مهم ترین امتیازات کاشت مو به روش PRP استفاده از خون شخصه که پس احتمال مریضیای عفونی مثل ایدز و هپاتیت به کمترین میزان ممکن می رسه. جدا از اینکه این اثر این روش طولانی مدته و در بیشتر موارد فقط یک بار انجام می شه.

مشکلات کاشت مو به روش PRP

 • کاشت مو به روش PRP یک مراحل ی زمان بره و بعضی وقتا از شش ماه تا یک سال طول می کشه.
 • در ۱۰ درصد موارد ممکنه فرد از این عمل کاشت مو نتیجه مثبت کسب نکنه.
 • در مورد افرادی که به بعضی مریضیا گرفتار هستن، نمیشه از روش PRP واسه کاشت مو استفاده کرد، بعضی از این مریضیا عبارتند از دیابت، مریضیای خونی زیاد یا طولانی مثل مشکلات انعقاد خون یا سرطان خون، ترومبوسیتوپنی (مشکل کاهش پلاکتا)، مریضیایی که احتیاج به مصرف آسپیرین یا بقیه داروهای ضدانعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارن.

۵. کاشت مو به روش MFIT

یکی دیگر از جدیدترین روشای کاشت مو، روش انتقال بسیار ظریف و دقیق Micro Follicular Isolation Techniquه که به نام MicroFIT یا MFIT هم معروفه. کاشت مو به روش MFIT که بسیار مثل به روش FITه، با ابزارکای بسیار ظریف و دقیق که دقتی در سطح «میکرو» دارن انجام می شه. واقعا تولید ابزارهایی با اینجور دقتی به معنی انقلابی در مورد ی کاشت مو حساب می شه که موفقیت عمل کاشت مو رو بیشتر از اونکه به جراح واگذار کنه، به دقت ساختار برداشت وابسته کرده و خطاهای احتمالی و انسانی فرد جراح رو تا حد ممکن کم می کنه.

طبق ادعای کارشناسان کاشت مو، نتیجه کاشت با تکنولوژی MFIT یک رویش طبیعی و برابر با رویشگاهای پوستی با ظاهری طبیعیه که منطبق با پوست سر بیماره و خطاهای احتمالی به دلیل خستگی یا بی دقتی فرد جراح در اون خوب کنترل شده و ضمانت اجرای موفق و یکدست موها خیلی بیشتر از قبل هستش.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کافئین چه تأثیری روی بدن شما میذاره؟

۶. کاشت مو به روش FLAP

در این روش کاشت مو که فقط در موارد خاص انجام می شه، قسمتی از پوست سر که شامل فولیکولای موست، به نواحی کم مو پیوند زده می شه. روش کاشت مو FLAP به دلیل ظاهر غیر عادی، ایجاد زخمی بزرگ در سر که معمولا نمیشه اونو مخفی کرد و هم مشکلات بعد از عمل روشی منسوخه که فقط در موارد خاص انجام می شه.

۷. کاشت الیاف مصنوعی به جای مو

این روش کاشت مو که حالا دیگر در ایران و بعضی کشورهای دیگر منسوخ شده، ازجمله روشای نسل اول کاشت مو حساب می شه. در این روش از الیاف مصنوعی که مثل موی طبیعی هستن، واسه کاشت مو استفاده می شه. ازجمله مشکلات این روش غیر انعطاف پذیر بودن موهای کاشته شده. مثلا کسائی که کاشت مو به روش الیاف مصنوعی رو انجام دادن، نمی تونن مدل موهایشان رو تغییر یا اونا رو رنگ کنن. جدا از اینکه این ظاهر مصنوعی موها، خطر عفونت در محل کاشت مو، ریزش موهای کاشته شده و احتیاج به بازسازی همیشگی ازجمله بزرگ ترین مشکلات این روش کاشت مو هستن.

۸. کاشت مو به روش punch graft

یکی دیگر از روشای منسوخ شده ی کاشت مو در بیشتر کشورهای جهان روش کاشت punch graftه. در این روش دسته ای مو از قسمتی از سر یا بدن ورداشته شده و در محل دلخواه کاشته می شن. ظاهر موهای کاشته شده در این روش کاشت مو غیر طبیعیه و بخاطر این خیلی از اون استقبال نمی شه.

۹. کاشت مو به روش scalp reduction

در روش اسکالپ ریداکشن یا کاهش پوست سر، همونجوریکه از اسمش پیداست با کم شدن وسعت پوست آخر می شه. واقعا در این روش با برش جراحی از پوست سر کم می شه و اینطوری وسعت منطقه کم مو کاهش پیدا می کنه و در آخر قسمت برش داده شده بخیه می شه.

موهای کاشته شده دوباره ریزش پیدا می کنن؟

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

جواب این سؤال مثبته. واقعا به جز ریزش طبیعی (موهای کاشته شده می ریزند و دوباره رشد می کنن) اگه موهای کاشته شده بازم دچار ریزش شن، مشکل به احتمال زیاد داخلیه. یعنی همون عواملی که باعث ریزش موی ساده و طاسی شدن، می تونن باعث ریزش موهای کاشته شده هم بشن. واسه همین بهتره کسائی که هزینه کاشت مو رو متحمل می شن، اول مشکلات داخلی و هورمونی رو زیر نظر دکتر متخصص درمان کنن و بعد یکی از روشای عادی کاشت مو رو بکننن.

کدوم روش کاشت مو بهتره؟

واقعیت اینه که هر فرد باید با توجه به شرایطی که داره، مثل میزان طاسی، وسعت پوست سر، بانک مو و توقع و ذهنیتی که از کاشت مو داره با توجه به تشخیص دکتر متخصص یکی از روشای کاشت مو یا ترکیبی از چند روش رو انتخاب کنه.

مشکلات کاشت مو

اگه کاشت مو به وسیله دکتر متخصص و ماهر انجام شه هیچ آسیب ای نداره. پیوند مو باید به وسیله کارشناسان پوست و مو، دکتر جراح سر و گردن و جراح پلاستیک که دوره های جراحی پوست و پیوند مو رو کذرونده ان، با رعایت استانداردهای فیزیکی و تجهیزاتی مناسب انجام شه. با این همه کاشت مو هم یک عمل پزشکیه که مثل بقیه اعمال پزشکی می تونه در بعضی موارد مشکلاتی هم بسازه. اما خیلی از این مشکلات و مشکلات موقتی هستن.

 • تورم کم در پیشانی که با کمپرس آب سرد در چند روز اول پس از کاشت درمون پیدا می کنه؛
 • خونریزی کم؛
 • مورمور شدن محل کاشت مو؛
 • درد در ناحیه کاشت مو که با مصرف خونه های تجویزشده از طرف دکتر رفع می شه.

اگه در محل کاشت مو احساس خارش کردین اصلا اونو نخارانید، اگه خارش ادامه پیدا کرد با مرطوب نگه داشتن محل کاشت به وسیله سرم شست وشوی خنک کننده، لوسیون بتامتازون و مصرف آنتی هیستامین البته زیر نظر دکتر این مشکل رفع می شه. اما یکی از مشکلات عجیب و دور از انتظار کاشت مو، سکسکهه! این آسیب معمولا چند ساعت تا چند روز بعد از کاشت مو ادامه داره اما اگه بیشتر از این زمان طول بکشه، لازمه با دکتر معالج تماس بگیرین.

زنا هم می تونن کاشت مو بکننن؟

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

به طورکلی خانوما کمتر دچار ریزش مو یا طاسی سر مردانه می شن. اما در بعضی موارد ریزش موی مردانه در خانوما هم اتفاق میفته. دلیل این ریزش مو می تونه هم هورمونی باشه و هم ژنتیکی و درنتیجه ی اون موها از قسمت جلوی سر دچار ریزش می شن. در بین علل جور واجور ریزش موی زنان تنها ریزش مو به دلیل سالخوردگی، تغییرات هورمونی به دلیل بارداری و الگوی ریزش موی ارثی، طبیعی هستن.

با توجه به دلیل ریزش موی زنان درمانای جور واجور دارویی، کاشت مو یا ترکیب این دو در نظر گرفته می شه. با این همه در بعضی موارد این ریزش موی سر موقتی و به دلایل هورمونیه و واسه همین تا زمانی که دلیل اصلی و چگونگی موندگاری ریزش مو در یک خانوم (از دید دائمی یا موقتی بودن ریزش موها) با اطمینان تشخیص داده نشه، نباید هیچ گونه اقدامی در مورد ی درمان انجام شه.

اگه از اون دسته خانومایی هستین که به دلایل ارثی و هورمونی غیر قابل درمان دچار ریزش موی مردانه یا طاسی شدین، با مراجعه به دکتر متخصص می تونین واسه کاشت مو اقدام کنین. اینطوری زمانی که مشخص شه دلیل نازکی موهای یک خانوم، ریزش مو با الگوی زنانهه و دلیل داخلی مثل بارداری و … نداره پیوند مو باید به عنوان یک درمان مورد توجه قرار بگیره.

این خانوما می تونن عمل کاشت مو رو بکننن:

 • اگه اثرات منفی به دلیل هورمون DHT دلیل ریزش موی زنان نباشه، کاشت مو یک گزینه درمانی مناسبه.
 • زنانی که در اثر کشیدن بیش ازحد موها مثل بستن دم اسبی موها به مدت طولانی و محکم دچار طاسی شدن؛
 • زنانی که در اثر انجام جراحی پلاستیک موهای ناحیه دور برش رو از دست داده ان.
 • زنانی که الگوی ریزش موی مردانه دارن. یعنی دچار عقب رفتگی خط مو یا ریزش مو در بالای سر هستن. درحالی که موهای پشت و دور سر آسیبی ندیده ان.
 • زنانی که در اثر حادثه، سوختگی و تصادف دچار طاسی شدن.
 • زنانی که دچار ریزش موی سکه ای هستن.

کاشت مو شرایط سنی داره؟

کاشت مو؛ شکل های جور واجور روش ها، امتیازات، مشکلات و مراقبت های لازم اون آموزشی

هیچ شرط سنی واسه عمل کاشت مو وجود نداره و تموم افراد با توجه به شرایط بالینی و تأیید از طرف دکتر متخصص می تونن این عمل رو در هر قسمتی از بدن از موهای سر گرفته تا ریش و سبیل و ابرو بکنن. حتی کودکانی که در اثر مواردی مثل سوختگی و تصادف قسمتی از موهای خود رو از دست دادن، می تونن عمل کاشت مو رو در کلینیکای معتبر بکنن. با این همه اگه به دلیل حوادثی مثل سوختگی پوست سر آسیب عمقی دیده و از بین رفته باشه، حتی با کاشت هم نمیشه موهای از بین رفته رو دوباره برگرداند.

مراقبتای لازم قبل از کاشت مو

 • اگه سیگاری هستین دو هفته قبل از انجام عمل کاشت مو سیگار رو کنار بذارین.
 • اگه قرص یا کپسول ویتامین E مصرف می کنین، دکتر تون رو در جریان بذارین و سه هفته قبل از عمل مصرف اونو قطع کنین.
 • در صورت سابقه هرگونه مریضی به ویژه مریضیایی مثل دیابت، صرع و مریضیای قلبی اونو با دکتر خود در بین بذارین.
 • درصورتی که هرگونه دارو مثل آسپرین یا داروهای شامل آسپرین مصرف می کنین، قبل از عمل به دکتر خود آگاهی بدین.
 • یک روز قبل از عمل استحمام کنین و واسه شستن موهاتون از نرم کننده استفاده کنین.
 • اصلا یک روز قبل از عمل از داروهایی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده نکنین.
 • اگه طبق نظر دکتر قراره از روش کاشت مو FUT استفاده کنین، کمه کم سه هفته قبل از عمل موهاتون رو اصلاح نکنین. در بقیه روش ها برابر با دستور دکتر معالج عمل کنین.
 • قبل از عمل کاشت مو یک وعده غذای کوتاه ولی به درد بخور بخورین.
 • شب قبل از انجام کاشت مو استراحت کافی داشته باشین.
 • پیش از انجام کاشت مو بهتره فرد خواسته کننده در یک جلسه مشاوره با دکتر مورد نظر شرکت کنه. در این جلسه مشاوره مواردی مثل تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو واسه درمان و بررسی مشکلات هورمونی (به ویژه در خانوما) مورد آزمایش قرار میگیره. در این جلسه مشاوره سوابق مریضیا و هم حساسیتای احتمالی خاص یا هر عامل مؤثری بررسی می شه تا بهترین روش و تراکم واسه اجرای عمل کاشت به فرد خواسته کننده ارائه شه. در مورد مریضیای خاص لازمه یک برگه مبنی بر بلامانع بودن انجام عمل جراحی کاشت موی طبیعی با توجه به نوع مریضی و دارویی که واسه اون مصرف می شه از طرف دکتر معالج به کلینیک کاشت مو ارائه شه.
 • در صورت وجود شرایط لازم جهت پیوند مو آزمایش خون جهت بررسی فاکتورهای انعقادی و مریضیای ویروسی خطرناک و واگیردار خواسته می شه. جواب این آزمایش به وسیله دکتر متخصص کاشت مو بررسی شده و در صورت نرمال بودن انجام عمل کاشت مو بلامانعه. داشتن این آزمایش و انجام به موقع اون بسیار مهمه و در صورت انجام آزمایش در تاریخ بیشتر از یک ماه از زمان مراجعه کلیه ی آزمایشا باید دوباره انجام شن تا صحت اونا تأیید شه.

مراقبتای لازم بعد از کاشت مو

 • بعد از عمل کاشت مو بهتره واسه رفتن به منزل یک نفر همراهی تون کنه و سه روز اول رو استراحت کنین.
 • در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم رو به نحوی زیر سرتون بذارین که به حالت نیمه خوابیده باشین.
 • تا یک هفته بعد از کاشت مو از انجام فعالیتای سنگین که احتیاج به فشار آوردن و زور زدن دارن، پرهیز کنین. از خم و راست شدن زیاد، سرفه و عطسه ی شدید و حرکات سریع هم پرهیز کنین. عرق کردن باعث عفونت در ناحیه کاشت و محل زخم می شه.
 • تا دو هفته سرتون رو زیاد به طرف جلو خم نکنین چون که پوست سر کش میاد و خطر به جاماندن جای اسکار و زخم در محل برداشت مو بیشتر می شه.
 • به مدت دو هفته محل برداشت مو در پشت سر رو به طور منظم در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارین. معمولا دکتر کمپرس با حوله ی گرم و خیس یا اسفنج مرطوب و گرم رو تجویز می کنه. گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک زیادی به بهتر شدن سریع تر زخما می کنه و اسکار (جوشگاه) محل برداشت هم کمتر مشخص میشه.
 • داروهای تجویزشده و به ویژه آنتی بیوتیکا رو واسه جلوگیری از عفونت سر ساعت مشخص بخورین.
 • اگه قرص آهن مصرف می کنین، به مدت یک هفته مصرف اونو قطع کنین.
 • روزانه سر رو با شامپوی تجویزشده به وسیله دکتر به شکل ملایم و بدون دستکاری محل کاشت مو شست وشو بدین. روش درست شست وشوی سر به وسیله دکتر معالج به شما آموزش داده میشه. کبرهایی که در محل کاشت مو وجود دارن، با شست وشوی ملایم روزانه خودبه خود می افتن پس از کندن آ نها جدا پرهیز کنین. این کبرها باید بدون دخالت مستقیم و به شکل طبیعی شروع به ریزش کنن.
 • از هفته دوم می تونین ورزش سبک (به جز شنا) رو شروع کنین، اما انجام ورزشای سنگین رو به یک ماه بعد از عمل موکول کنین.
 • مواظب باشین به سرتون ضربه نخورد. به مدت دو هفته بعد از عمل لباسای جلوبسته نپوشید و مراقب باشین موقع عوض کردن لباس اونو روی موهاتون نکشید. بهتره از پیراهنای یقه دار مثل تی شرت در روز عمل استفاده نکنین و به جای اون پیراهنای دکمه دار بپوشید تا موقع پوشیدن لباس هیچ گونه برخوردی با موهای شما پیش نیاد.
 • بعد از عمل کاشت مو، سردرد چیزی طبیعیه. در این صورت طبق نظر دکتر از داروهای خونه استفاده کنین.
 • در بعضی روشای کاشت ممکنه شب بعد از جراحی یا تا چند روز بعد از اون خونریزی داشته باشین. اگه نتونستید خونریزی رو با استراحت یا وارد کردن فشار به محل خونریزی کنترل کنین، با دکتر تون تماس بگیرین.
 • بی حسی محل کاشت مو و ورم دور چشم و پیشانی چیزی طبیعیه که معمولا چند روز طول می کشه. در بعضی موارد در چهارمین روز بعد از عمل دور چشم مریض کبود می شه.
 • کیست، برآمدگی و زخم در محل کاشت مو چیزی طبیعیه و بعد از چند هفته از بین می رن.
 • بعد از کاشت مو، موهای قدیمی کمی نازک می شن که این مسئله به خاطر شرایط پس از عمله و جای نگرانی نیس. معمولا بعد از چندماه موها دوباره کلفت می شن.
 • معمولا یکی دو روز بعد از کاشت می تونین در محل کارتون حاضر شید.
 • در طول هفته اول بعد از جراحی، بهتره بعد از حموم اجازه بدین موها به طور طبیعی خشک شن. در این مدت ناحیه دور فولیکولای مو و ناحیه اهداکننده بی حسه. واسه همین ممکنه هنگام استفاده از سشوار بدون اینکه فهمیده باشین، ناحیه درمان شده رو بسوزونین. گرمای سشوار می تونه به فولیکولای در حال درمون آسیب برسونه. بعد از این مدت هم هنگام استفاده از سشوار از گرما پایین استفاده کنین.
 • گرد و غبار و قرار گرفتن در خطر نور خورشید به فولیکولای مو آسیب وارد می کنه. پس پیشنهاد می شه در روزهای اول کاشت از قرار گرفتن در خطر مستقیم نور خورشید پرهیز کنین.
 • دو هفته بعد از کاشت می تونین شست وشوی عادی و استحمام با فشار عادی آب رو انجام بدین.