کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟

کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی
کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی

 

واسه اینکه پول خود رو در بازار بورس سرمایه گذاری کنین، به یک کارگزار بورس احتیاج دارین تا سهام رو واسه شما خرید و فروش کنه. گرچه بعضی سهام رو می تونین مستقیما از خود شرکتای صاحب سهام بخرین، ولی خرید و فروش بیشتر سهام شرکتا فقط از راه کارگزار بورس یا شرکتای کارگزاری بورس امکان پذیره.

کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی

بیشتر مردم فکر می کنن درست مثل بازار بورس نیویورک (NYSE)، کارگزاران بورس کسائی هستن که در بازار بورس با عجله این طرف و اون طرف می دوند، ولی کارگزاران ممکنه شرکتای کارگزاری مثل چارلز شواب (Charls Schwab) یا مریل لینچ (Merrill Lynch) باشن یا افرادی که واسه این شرکتای کارگزاری کار می کنن. این نوشته رو بخونین تا ببینین کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره.

 

نکته: شرکت کارگزاری یک شرکت رسمیه که دلالی خرید و فروش سهام، یا کارای اقتصادی دیگری رو واسه خریدار و فروشنده انجام می ده.

کارگزار بورس از پایه به عنوان فروشنده کار خرید و فروش اوراق بهادار رو انجام می ده. در اصطلاحات اقتصادی، اوراق بهادار، اسناد سرمایه گذاری مالی یا قراردادی هستن که سهام بخش کوچیکی از اینه.

در کل، دو نوع کارگزار هست که می تونین واسه خرید و فروش سهام از اونا کمک بگیرین: کارگزار ارائه دهنده ی خدمات کامل و کارگزار تخفیفی. حالا به بررسی هر کدوم از این موارد می پردازیم.

کارگزار ارائه دهنده ی خدمات کامل، که به اونا کارگزاران مشاور هم میگن، گران ترین نوع کارگزاران هستن. چون این افراد جدا از اینکه خرید و فروش سهام، می تونن به شما در مورد سرمایه گذاری هم مشاوره بدن (این کار خدمات مشاوره واسه تجارت نامیده می شه).

این واسه افرادی مناسبه که تمایل دارن هنگام تحقیق اطلاعات بیشتری در دست داشته باشن یا افرادی که در بازار بورس بی تجربه هستن و می خوان در تجارت خود از افراد حرفه ای بهره مند باشن.

بعضی از خدمات کارگزار ارائه دهنده ی خدمات کامل

کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی

کمک و مشاوره

وقتی می خواید تصمیماتی واسه سرمایه گذاری بگیرین نماینده ی حساب به شما کمک و مشاوره می ده. به طور عادی، رابطه نزدیک و راحتی بین سرمایه گذار و نماینده ی حساب سهام در کارگزاری شکل میگیره و در مورد مسائل جاری اقتصادی و اهداف مالی گفت وگوهای مشورتی صورت میگیره.

طبق اطلاعاتی که در اختیار نماینده می ذارین، اون می تونه در مورد بهترین سهام و تخصیص پول و پله و سرمایه که واسه شما مناسبه، به شما مشاوره بده.

تحقیق

وقتی که در بازار بورس سرمایه گذاری می کنین باید تحقیقات کاملی انجام بدین تا بتونین بهترین تصمیم رو بگیرین. کارگزار تموم وقت می تونه در این کار به شما کمک کنه.

مثلا، کارگزار تموم وقت با در اختیار گذاشتن اطلاعات مناسب از شرکتایی که قصد سرمایه گذاری در اونو دارین، تجربیات مالی با ارزشی رو به شکل خدمات مالی مربوط به سهام با شما به اشتراک می ذاره.

البته از آنجایی که ممکنه این اطلاعات درست و کامل نباشن، پس باید از هر اقدامی به خاطر سرمایه گذاری، بدون تحقیق و فقط طبق پیشنهاد نماینده دوری کرد.

اهداف سرمایه گذاری

نماینده ی حساب شما باید دقیقا بدونه اهداف سرمایه گذاری شما چه هستن تا بتونه به شما کمک کنه به این اهداف برسین.

اونا شاید راه حلای سرمایه گذاری رو با شما مرور می کنن و به شما میگن چقدر طول می کشه تا با استفاده از این راهکارها به اهداف خود برسین.

تصمیمات سرمایه گذاری

اگه رابطه خوبی با یک کارگزار تموم وقت برقرار کنین ممکنه اون قدر بهش اعتماد کنین که اجازه بدین به جای شما تصمیمات سرمایه گذاری بگیره. این کار در زمان صرفه جویی می کنه و اگه کارگزار شما سابقه خوبی داشته باشه می تونین سرمایه گذاری موفقی داشته باشین.

باید مراقب این نکات باشین

اگه کارگزار خوبی داشته باشین کارتون در بازار بورس خیلی آسون تر می شه، اما باید به این نکات هم توجه کنین:

کارگزاران کمیسیون می گیرن

کارگزاران در اصل فروشنده هستن، این یعنی اونا مزد می گیرن که با رفتار خوب رضایت مندی شما رو حاصل کنن. اونا در عین حال که از شما کمیسیون می گیرن، باید واسه شرکتی که کار می کنن هم درآمدزایی داشته باشن. پس، هر اندازه که اسباب رضایت شما رو جفت و جور بیارن، ولی در آخر حقیقت اینه که اونا واسه شرکت شون کار می کنن و نه شما.

انتخابای خود رو داشته باشین

کارگزار به شما مشاوره می ده، و فقط خودتون باید تصمیم پایانی رو بگیرین. همیشه خودتون تصمیم بگیرین که در کجا سرمایه گذاری کنین، و سعی کنین از قصد واقعی کارگزار از پیشنهاد به سرمایه گذاری روی سهام هر شرکتی کم کم آگاهی و تجربه کسب کنین.

هزینه

اگه می خواید یک کارگزار تموم وقت داشته باشین، هزینه شما بیشتر می شه.

کارگزار تخقیقی فقط خرید و فروش سهام رو واسه شما انجام می ده. درصورتی که نقش کارگزار تموم وقت فرای اینه و جایگاه مشورتی ایشان واسه سرمایه گذار مهم و ارزشه. پس اگه کارگزار تموم وقت شما پیشنهادات سودمندی به شما ارائه نمی ده بهتره هر چه سریع تر واسه جلوگیری از هزینه های اضافی تصمیم بگیرین.

نظارت

باید آشنایی که با دادن اختیار کامل به کارگزار جهت سرمایه گذاری، واقعا ایشان صاحب اختیار پول و سرمایه گذاری شما می شه. و این یعنی اینکه اگه کارگزار سرمایه گذاری مناسبی رو انجام نده، شما با این کار نه تنها سرمایه خود رو از دست دادین بلکه باید کمیسیون اونو هم بدین.

پس اگه به کارگزار خود اعتماد ندارین، بهش اجازه ندین که به جای شما تصمیمات سرمایه گذاری بگیره.

چرخه کاذب خرید و فروش سهام

از آنجایی که کارگزاران از سرمایه گذار واسه خرید وفروش سهام اش، مزد می گیرن، بعضی از اونا سعی می کنن تا آنجایی که می تونن سهام بیشتری رو خریدوفروش کنن تا حق العمل کاری یا کمیسیون بیشتری عایدشان شه.

این کار «چرخه کاذب خرید وفروش سهام» یا همون (churning) نام داره، و کارگزاران این کار رو با هدفِ سود مالی بیشتر واسه خود انجام میدن، نه واسه منافع شما. پس اگه دیدید که حساب شما زیادی فعاله و گردش مالی بالایی رو تجربه می کنین، حتما اونو بررسی کنین و از کارگزار خود در این مورد توضیح بخواهید.

کارگزاران تخفیفی

کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی

کارگزاران تخفیفی، که کارگزاران غیر مشاوره ای هم نامیده می شن، ارزون تر از کارگزاران تموم وقت هستن، چون که معمولا فقط واسه خدمات خریدوفروش سهام از شما مزد می گیرن و خدمات اونا شامل مشاوره در امر سرمایه گذاری نمی شه (فقط خدمات اجرایی).

این کارگزارها بیشتر واسه سرمایه گذاران با تجربه مناسب هستن که به کمک حرفه ای احتیاجی ندارن یا اینکه مشاوره و کمک خود رو از افراد دیگری می گیرن.

نکته: وقتی کارگزار این اجازه رو داره که به جای سرمایه گذار تصمیم بگیره، بهش خدمات تجاری اختیاری میگن. سرمایه گذاران ناظر و غیر فعال معمولا از این نوع خدمات استفاده می کنن تا بتونن با کمه کم درگیری در روند کار به پیشرفت سرمایه گذاری خود بدن.

دو نوع کارگزار تخفیفی هست: کارگزاران سنتی که از یک دفتر و فقط با تلفن کار خود رو انجام میدن، و کارگزاران اینترنتی که از راه سایتا کار می کنن.

اما از آنجایی که این روزها بیشتر سرمایه گزاران سایت دارن، فرق زیادی بین کارگزاران سنتی و اینترنتی وجود نداره.

کارایی که کارگزاران تخفیفی واسه شما انجام میدن

کاهش هزینه ها

کارگزاران تخفیفی ارزون تر از کارگزاران معمولی هستن. پس اگه پول زیادی ندارین، ممکنه این نوع کارگزار واسه شما بهتر باشه.

عرضه خدمات تجاری

از آنجایی که کارگزاران تخفیفی فقط خریدوفروش سهام رو واسه شما انجام میدن، و هیچ مشاوره ای ارائه نمی دن، فروش یک سهام به ویژه به شما سود خاصی واسه اونا نداره؛ این یعنی، خدمات اونا معمولا تحت اثر سود و زیان احتمالی واسه ایشان نمیشه و میشه روی خدمات اونا حساب کرد.

ارائه اطلاعات

کارگزاران بزرگ و معروف می تونن از راه دفتر یا سایت خود اطلاعات زیادی رو واسه کمک به شما واسه کسب اطلاعات بیشتر ارائه دهند.

باخبر شدن از موارد زیر به هنگام همکاری با کارگزاران تخفیفی ضروریه

خدمات غیر مشاوره ای

کارگزاران تخفیفی فقط سهام رو خریدوفروش می کنن، ولی در مورد تصمیمات سرمایه گذاری به شما مشاوره ای نمی دن. این یعنی باید از قبل تحقیقات خود رو انجام بدین تا دقیقا بدونین کدوم سهام رو باید خریدوفروش کنین.

واسه کسائی که در بازار سهام تجربه ای ندارن، این ممکنه مشکلاتی رو بسازه. پس اگه در این مورد بی تجربه هستین، بهتره از یک کارگزار تموم وقت استفاده کنین.

هزینه های مخفی

بیشتر کارگزاران تخفیفی کمیسیون کمی دریافت می کنن، ولی، می تونن از راه دریافت اجرت هم کسب درآمد داشته باشن.

مثلا، ممکنه مجبور شید واسه خدماتی مثل ارسال سند سهام یا پست کردن صورت حساب هم مبالغی رو پرداخت کنین. پس ممکنه با هزینه های پنهونی روبرو شید که معمولا از اول مشخص نمی شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کارمندان موفق کار و کاسبی ها چه ویژگی هایی دارن؟

انجام امور متفرقه

با اینکه کار اصلی کارگزار بورس اینه که خرید و فروش سهام رو واسه شما آسون تر کنه، ولی کارای دیگری هم هست که کارگزار می تونه واسه شما بکنه.

امور دیگری که کارگزار بورس واسه شما انجام می ده

کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟ آموزشی

خدمات بانکی

کارگزاران می تونن خدمات محدود بانکی رو هم ارائه دهند: ایجاد حسابای با سود ثابت یا متغیر، ظهرنویسی چک، تراکنش اینترنتی (سپرده مستقیم) و تهیه ی کارتای اعتباری.

دلالی کردن اوراق بهادار دیگر

کارگزاران می تونن در شکلای جور واجور دیگری از سرمایه گذاری مثل خرید اوراق قرضه و امور مربوط به صندوقای سرمایه گذاری به شما خدمت رسانی کنن.

کارگزار بورس چه جوری کسب درآمد می کنه؟

کارگزاران خصوصی با کمک کردن به مردم واسه سرمایه گذاری و بعد با دریافت دستمزد واسه خدمات خود کسب درآمد می کنن. بخشی از اجرتی که کارگزار بورس از شما میگیره شامل این موارد می شه:

کمیسیون کارگزاری

اگه یک کارگزار رو واسه خریدوفروش سهام و اوراق بهادار استخدام می کنین، واسه خدماتی که دریافت می کنین باید اجرتی رو بدین.

این اجرت به این بستگی داره که از کارگزار تموم وقت استفاده می کنین یا تخفیفی. کارگزار تموم وقت گران تره چون به عنوان مشاور مالی/سرمایه گذاری هم عمل می کنه.

کارگزاران سود خود رو از فرق بین بالاترین قیمتی که خریدار می خواد پرداخت کنه و کمترین قیمتی که فروشنده می خواد بفروشه به دست میارن.

این اختلاف، شکاف قیمت پیشنهادی خریدوفروش نام داره. هرچقدر این شکاف کمتر باشه، یعنی اینکه خریدار معامله بهتری کرده و هر اندازه که این شکاف بیشتر باشه، کارگزار سود بیشتری به دست میاره.

نکته: بعضی وقتا کارگزاران دستمزد کمیسیون خریدی رو به مشتریان خود پیشنهاد میدن تا سهامی رو معامله کنن که یک شرکت به ویژه قصد رد کردن اونا رو داره.

میزان حاشیه ی سود

اگه از حساب کارگزاری خود پول قرض بگیرین تا سرمایه گذاریای دیگری رو انجام بدین، طبق مبلغی که قرض گرفتین باید سود پرداخت کنین.

هزینه های خدماتی

کارای اداری جور واجور، مثل پست کردن فرم سند سهام، معمولا هزینه های خدماتی کمی داره.

مقدار اجرت

اجرتی که باید پرداخت کنین به اندازه، ارزش و معروفیت تجارت شما، و تجربه کارگزاری که استخدام کردین، بستگی داره.

معمولا، کارگزاران جوون تر و کم تجربه اجرت کمتری رو دریافت می کنن چون که این افراد معمولا با دستمزدی ثابت کار خود رو شروع می کنن، در حالی که کارگزاران باتجربه تر طبق کمیسیون یا حجم فروش کار می کنن.

نکته: کارگزاران تخفیفی معمولا طبق حقوق ثابت یا فروش کار می کنن، در حالی که کارگزاران تموم وقت معمولا واسه کار خود کمیسیون می گیرن.

شنیدن پیشنهادا و نظرای کارشناسی

واسه خیلی از افراد، بخش مهمی از سرمایه گذاری در بازار بورس، شنیدن پیشنهادها و پیشنهادای کارگزار خوده.

، دیدگاه بعضی از کارگزاران، یا بررسی گران بازار بورس ممکنه باعث شه ارزش سهام افزایش یا کاهش پیدا کنه؛ این مسئله به نظر این افراد در مورد یک شرکت به ویژه بستگی داره. پس هیچوقت خود رو از شنیدن پیشنهادا و نظرای کارشناسی ایشان محروم نکنین، حتی اگه نخواهید طبق نظر اونا عمل کنین.

کارگزاران بورس ممکنه به شما پیشنهادای مختلفی بدن

پیشنهاد مصرانه واسه خرید

پیشنهاد مصرانه معمولا واسه خرید سهامی داده می شه که ارزش اونا به احتمال زیاد بالا خواهد رفت.

اما باید این نکته رو بدونین که پیشنهاد خرید عادی ترین نوع پیشنهاد یک کارگزاره، چون که کارگزاران فروشنده سهام هستن و می تونن به این صورت کمیسیون دریافت کنن.

کارکرد طبق جمع شدن بازار

بررسی گری که این نوع پیشنهاد رو می ده، به طور عادی در مورد وضعیت یک سهام در بازار پیش بینی مثبتی داره. گرچه پیشنهاد اون محافظه کارانه هم هست چون که پیش بینی کارکرد و وضعیت اون سهام در بازار واسه اون هم به طور قطع مشخص نیس.

فروش سهام

در این شرایط معمولا پیشنهاد فروش سهام به سرمایه گذار داده می شه؛ وقتی کارگزار به شما می گه که سهام خود رو بفروشین، شاید باید به حرف اون گوش بدین چون ارزش اون سهام قراره با افت روبرو شه.

پیشنهاد واسه فروش معمولا آخرین انتخابه چون که شرایط خیلی خرابه. این پیشنهاد معمولا سرمایه گذاران رو می ترسوند و باعث می شه سعی کنن قبل اینکه همه چیز خراب شه اونو بفروشن.

استفاده از پیشنهادای بررسی گران بازار بورس

وقتی در بازار بورس سرمایه گذاری می کنین، باید تا آنجایی که ممکنه اطلاعات به دست بیارین تا بتونین بهترین تصمیم رو بگیرین.

پیشنهادات بررسی گر بازار بورس فقط یکی از منابع این اطلاعاته، و نباید فقط روی این پیشنهاد واسه گرفتن تصمیم خود تکیه کنین.

مثلا بررسی گران بازار بورس معمولا متعصب هستن چون درآمد اونا به شرکتایی که نمایندگی می کنن بستگی داره. پس حتما این نکته رو در نظر داشته باشین که به چه دلیل کارگزار در مورد سهام پیشنهاد خوب یا بدی می ده.

بهترین روش واسه استفاده از پیشنهاد بررسی گر اینه که اول تحقیقات خود رو انجام بدین، و اگه به این نتیجه رسیدید که پیشنهاد بررسی گر درست بوده، اون وقت این احتمال هست که اون سهام کارکرد خوبی داره.

واسه اینکه در مورد پیشنهاد بررسی گر نگاهی منتقدانه تر داشته باشین این نکتها رو مورد توجه داشته باشین:

در پیش گرفتن راه و روش منتقدانه

بررسی گران بازار بورس از روشای مختلفی واسه بررسی بازار بورس استفاده می کنن. بعضی وقتا این روش ها نتایج خیلی متفاوتی رو به اونا می ده.

مثلا بعضی بررسی گران شرایط مالی الان شرکت رو بررسی می کنن یا موقعیت اونا رو در صنعت و بازار بورس به شکل کلی می بینن.

بقیه بررسی گران به این نگاه می کنن که سهام شرکت در دراز مدت چه عملکردی داشته، و بعد از اون اطلاعات استفاده می کنن تا پیش بینی کنن سهام اونا در آینده چه عملکردی داره.

دقیق ترین روش اینه که از هر دوی این روش ها استفاده کنین. وقتی خودتون این تحقیقات رو انجام میدید، ببینین که این تحقیق چقدر با پیشنهاد بررسی گر بازار بورس هم جهت یا در تضاده.

حسن سابقه بررسی گر

واسه استفاده از نظرات بررسی گر باید قبل از هر چیز از حسن سابقه اون در مورد نتایج بررسیای انجام شده مطمئن شید. داشتن گذشته مثبت و نتایج بررسی بازار نورانی در گذشته، ملاک بسیار مهمی واسه انتخاب یک بررسی گر بازار بورس شایستهه.

کارکرد شرکت

خیلی مهمه که نظر بررسی گر رو در مورد کارکرد شرکت بدونین. اینکه در مورد فروش و درآمد شرکت چه نظری داره؟ ترازنامه شرکت و بدهیای اون کدوما هستن؟

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه داشته باشین صنعتیه که شرکت در اون کار می کنه. اگه شرکت موفقه ولی صنعتی که در اون کار می کنه در حال سقوطه، این احتمال هست که در آینده نزدیک ارزش سهام اونا سقوط کنه. بررسی گر در این مورد چه اطلاعاتی رو به شما می ده؟

تحقیق

واسه بررسی کردن بازار بورس، بررسی گر باید تحقیق کنه. باید به این مسئله توجه داشته باشین که بررسی گر چه نوع تحقیقاتی رو انجام داده و منابع اطلاعاتی اون کدوم ان.

مثلا بعضی منایع ممکنه اطلاعاتی گمراه کننده، غلط یا جهت دار ارائه دهند؛ مطمئنا، این روی پیشنهادی که بررسی گر به شما می ده اثر بد می ذاره.

به نقطه اوج رسیدن سهام

اگه کسی به شما بگه سهامی قراره در ماه ها یا سالای آینده به نقطه اوج ارزش خود برسه، در دنبال کردن این پیشنهادات با احتیاط برخورد کنین.

پیش بینی کردن کارکرد سهام در آینده کار سختیه، پس باید مطمئن باشین که دلایل محکمی واسه دادن این پیشنهاد دارین.

اطلاعات جهت دار

باید به پیشنهاد سهام شرکتی که بررسی گر در اون ذی نفعه به دیده دودلی نگریست. پر روشنه که در خیلی از این موارد، بررسی و پیش بینی بررسی گر درست از آب در نمیاد.

از راه چه کارگزاری باید سرمایه گذاری کرد؟

با هر کارگزاری که کار می کنین حتما باید از سازمانای مربوطه مجوز داشته باشه.

واسه حفظ مال و سرمایه خود، ضروریه سرمایه خود رو در اختیار کارگزاری بذارین که قبلا به عضویت مجمع محافظت از سرمایه گذاران اوراق بهادار در اومده باشه.

اما باید این رو هم به یاد داشته باشین که عضویت در این سازمان از شما در مقابل زیان معامله در بازار محافظت نمی کنه. این عضویت فقط وقتی از شما محافظت می کنه که شرکت کارگزاری ورشکسته شه.

کارگزاران خصوصی یا شرکتی

کارگزاران شرکتی پول خود رو از راه سرمایه گذاری، بانک داری، خدمات مشاوره ای و بقیه خدمات کارگزاری از شرکتا و مؤسسات به دست میارن.

کارگزاران خصوصی معمولا خدمات مشابهی رو ارائه میدن، ولی معمولا با افراد و شرکتای کوچیک تر کار می کنن.

منبع : www.eruptingmind.com