کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی
کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

 

در دنیای امروز، افراد بیشتر از گذشته شغل عوض می کنن. ممکنه در این لحظه دنبال شغل جدیدی نباشید، اما آخرش روزی بخواهید خطر کنین و به فکر موقعیتای جدید باشین. اگه در فکر انصراف یا واگذاری کار و کاسبی خود هستین، اولین قدم همیشه سخت ترین قسمت کاره.

پس پیش از هر تصمیمی، باید برنامه ای واسه انتقال به موقعیت جدید داشته باشین. با ما همراه شید تا سه نکته رو پیش از ترک کارتون بگیم.

 

۱. خطرا و فرصتا رو بررسی کنین

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

دلایل زیادی واسه ترک شغل یا واگذاری کار و کاسبی هست. ممکنه فرصتای دیگری در انتظار شما باشن که اشتیاق زیادی واسه اونا داشته باشین یا از شغل فعلی خود خسته شده باشین یا اینکه فقط به دنبال تغییرات باشین. به خاطر داشته باشین که وقتی در حال بررسی گزینه های خود هستین، باید هم فرصتا و هم خطرا رو در نظر بگیرین. فراموش نکنین که کار، کاره؛ فرقی نمی کنه چه شغلی داشته باشین، هر شغلی هم روزهای خوب داره هم بد.

بعضی از خطرایی که باید در نظر بگیرین عبارتند از: پس انداز کافی دارین؟ واسه روز نکنه به اندازه کافی پول پس انداز کردین؟ انتقال به شغل جدید ممکنه مشکل یا حتی هزینه بر باشه. در دنیایی که هیچ تضمینی در اون وجود نداره، شغلی که فکر میکردین با اون هماهنگ هستین، ممکنه اصلا واسه شما مناسب نباشه. اگه به درآمد خود وابسته هستین، پیش از هر کاری مطمئن شید که پول کافی کنار گذاشته اید.

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

به خاطر بررسی فرصتا برنامه ریزی دقیقی واسه کار بعدی خود دارین؟ ایده ی مشخصی دارین؟ خودتون رو واسه شغل جدید آماده کردین و طرح جایگزینی در صورت شکست طرح اول، دارین؟ در موقعیت شغلی جدید، حقوق شما افزایش داره؟ شغل جدیدتون لذت بخش و رضایت بخش تر از شغل قبلی هستش؟ یک برنامه دراز مدت واسه پیشرفت شغلی در نظر دارین؟ به دنبال یادگیری مهارتای جدیدی هستین که به شما در استفاده از فرصتای جور واجور کمک می کنن؟ بیشتر از حد از موقعیت جدیدتون هیجان زده نشید، چون در این صورت خطرا و فرصتای موجود رو نخواهید دید.

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

۲. کارای ناتمام رو تموم کنین

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

خیلی از افراد تمایل دارن پیش از ترک کامل کارشون، کارای خود رو بررسی کرده و تکمیل کنه. ممکنه این کار سخت به نظر برسه، اما سعی کنین با برنامه ریزی در این مدت، کارتون رو انجام بدین. اگه به انگیزه بیشتری احتیاج دارین، روزانه کارتون رو با یک مدیر چک کنین. لیستی از کارای لازم پیش از ترک کار تهیه کنین.

شاید همکاران شما بتونن کارا و پروژه هایی رو که مسئولیت شون به شما واگذار شده بکنن، اما این بهش معنا نیس که مسئولیتی بر عهده ی شما نمیشه، شما باید کارایی رو که پذیرفته بودین انجام بدین، پیش از ترک کارتون تموم کنین. اگه امکانش هست، کارای کوچیک یا کم اهمیت تر رو به بقیه واگذار کرده و خودتون به کارای مهم با اولویت بالاتر بدین و اونا رو کامل کنین.

رابطه خود رو با همکاران و مدیریت مجموعه قبلی حفظ کنین، ممکنه کسی بخواد مستقیما با شما صحبت کنه، اونا رو در مورد تصمیم تون درباره موقعیت شغلی جدید در ابهام قرار ندین. در صورت ضرورت رابطه خود رو با مشتریان حفظ کنین و اخبار جدید و لازم رو به همکاران یا مدیران سابق برسونین. این موارد به شما کمک می کنه تا درباره کاراتون پیش از ترک کار، شفاف سازی کنین. اگه کارای باقی مونده ی خود رو خوب مدیریت کرده و به جای اینکه کوهی از کارا و وظایف ناتمام رو بر دوش همکاران تون بذارین، اونا رو به اتمام برسونین، کارفرمای قبلی شما خوشحال میشه. بهتر اینه که یادداشتایی واسه بقیه بذارین. اگه برنامه ای داشته باشین واسه رابطه با کسی که کارای شما رو انجام می ده تا زمانی که جایگزینی مناسب واسه تون پیدا شه، در این صورت رابطه مثبتی با کارفرمای قبلی خود دارین و ممکنه بعدا به پیشنهاد نامه ای از طرف اون احتیاج داشته باشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کارگزار بورس کیست و چه وظایفی داره؟

۳. همه جا رو تمیز، منظم و سازماندهی کنین

کارایی که قبل از ترک شغل تون باید انجام بدین آموزشی

سعی کنین دفتر ، میز و محیط خود رو قبل از خروج، منظم و تمیز کنین. وسایل شخصی خود رو وردارین، عکسای خانوادگی و وسایل الکترونیکی خود رو در یک جعبه بذارین. فایلای شخصی خود رو از کامپیوتر پاک کنین. از تموم موارد لازم خود مثل مستندات، موسیقی، تصاویر و چیزای دیگه ای به جز اینا نسخه پشتیبان تهیه کنین و اونو روی هارد دیسک خارجی خود ذخیره کنین. با اطلاعات حساس و مهم شرکت کاری نداشته باشین و از اونا واسه اهداف شخصی استفاده نکنین. فقط رابطه خود رو با افرادی که به طور شخصی با اونا رابطه دارین، حفظ کنین.

از شر فایلای مزاحم و یاداشتای غیر لازم خلاص شید. مستندات مهم کار و کاسبی رو بایگانی کنین. بقیه مستندات لازم همکاران تون رو به اونا بدین. تموم چیزای اضافی مثل لباسا و فنجونا رو وردارین و کنار بذارین. اگه وقت زیادی ندارین، تنها موارد مهم رو در اولویت بذارین.

حتی اگه رئیس شما حضور نداشته باشه، باید بتونه به شما اعتماد کنه که محیط کار و میز خود رو منظم تحویل میدید، بعد می تونین با خیال راحت محیط رو ترک کنین. اما ترک کار با خیال راحت و بدون اشکال تا حد زیادی به روابط شما با همکاران تون و اعتماد دو طرف هم بستگی داره.

جمع بندی

ممکنه موارد دیگری باشه که پیش از ترک کارتون باید به اونا بدین تا با خیال راحت از کار قبلی خود خارج شید مثل مواردی چون رابطه شما با همکاران، مدیریت و رئیس تون.

فراموش نکنین: بهتره پلای پشت سرتون رو خراب نکنین. این امکان هست که کار خود رو با عزت و احترام ترک کنین. می تونین دلایل اصلی خروج خود رو واسه کارفرمای سابق تون توضیح بدین. این اطلاعات اگه سازنده و خاص باشه، ارزش زیادی داره و می تونه در بهبود کارکرد شرکت اثر مناسبی داشته باشه. از اینا گذشته، ممکنه روزی بخواهید به کار قبلی خود برگردین.

منبع : entrepreneur