آیا “چرت زدن” موجب مرگ زودرس می شود؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: خیلی از ما به خواب بعد از ظهر عادت کردیم، اما یافته های پژوهشی نوین در این رابطه نشون میده که خواب بعد از ظهر با مرگ زودرس ربط داره.

تحقیق انجام شده نشون میده که بین آدمایی که بیشتر از ۴۰ دقیقه خواب عصرگاهی رو به طور منظم تجربه می کنن و مشکلاتی چون کلسترول و فشار خون بالا، رابطه هست.

: "چرت زدن" موجب مرگ زودرس می شه؟

بیشتر از ۴۰ دقیقه خواب عصرگاهی می تونه احتمال مرگ زودرس رو زیاد کنه. تحقیق انجام شده روی بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر نشون داد که خوابای دراز مدت در طول روز با رشد سندرومای متابولیک مانند چاقی، کلسترول و فشار خون بالا در ارتباطه.

این تحقیق از تحلیلای ۲۱ مطالعه مشاهده ای دیگه استفاده کرد که حتما ۳۰۷۲۳۷ نفر رو بررسی کرده بودن. جالبه بدونین این تحقیق در کنفرانس هرساله کالج آمریکایی کاردیولوژی ارائه شد.

در این تحقیق اومده که بر خلاف به درد بخور بودن خواب عصرگاهی، اگه زمان اونا به طور منظم به بیشتر از ۴۰ دقیقه در روز برسه، می تونه منتهی به بروز بعضی مشکلات سلامتی شه که در آخر منتهی به مرگ زودرس می شن.

محققان این مطالعه از شرکت کنندگان در مورد خواب روزانه اونا پرسیدن و پاسخای دریافتی رو با سوابق پزشکی هر فرد مانند چاقی، دیابت و سندروم متابولیک یکی بودن دادن. محققان رسیدن که اگه مدت زمان خواب روزانه به بیشتر از ۴۰ دقیقه برسه، بین این دو مورد، خواب و مشکلات سلامتی، رابطه هست. وگرنه، یعنی وقتی که مدت خواب کوتاه تر باشه، این رابطه مشاهده نمی شه.

در همین رابطه گفته شده که وقتی که مدت خواب طولانی تر باشه، بدن به اشتباه خودشو آماده ورود به حالت خواب می کنه، اما پس از بیدار شدن فرد چرخه متابولیک اون متوجه بی نظمی می شه. این در حالیه که در خواب کوتاه تر، یا به اصطلاح چرت زدن، بدن وارد حالت خواب نشده و متحمل ضرر نمی شه.

دکتر توموهیده تامادا، پژوهشگر ارشد مطالعه و متخصص دیابت دانشگاه توکیو میگه: «چرت زدن در سراسر جهان چیزی عادی تلقی می شه. پس روشن ساختن رابطه بین چرت زدن و بیماریای متابولیک می تونه راه حلی نوین واسه کاهش این دسته از بیماریا ارائه دهد؛ خصوصا اینکه این نوع بیماریا روندی صعودی رو در سراسر جهان تجربه می کنن.»

ایشون در ادامه صحبت هاش میگه: «خواب یکی از شاخصهای مهم تو یه سبک زندگی سالمه و به اندازه رژیم غذایی و ورزش کردن مهمه. چرت کوتاه می تونه واسه بدن بسیار به درد بخور باشه، اما ما هنوز با قدرت تاثیر و کارکرد اون آشنایی کامل نداریم.»

منبع: Independent
ترجمه: فرادید

.

منبع : saten.ir