آیا «چاقی» بیماری است؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

«چاقی» بیماریه؟

تندرستی و تغذیه

ارسال دیدگاه
۶۰۳ بازدید

 

 مریضی نامیدن «چاقی»، چه تاثیری روی افراد چاق داره؟

تحقیقات نوین نشون میده که مریضی دونستن چاقی، انگیزه افراد گرفتار رو واسه در پیش گرفتن یه رژیم غذایی سالم و کاهش وزن ، کم می کنه.

۷۰۰ نفر به صورت آنلاین در این تحقیق شرکت کردن. از اونا خواسته شد که مقاله ای در مورد سلامتی و وزن رو بخونن و بعد به پرسشنامه جواب بدن. تعدادی از شرکت کنندگان مقاله ای رو مطالعه کردن که چاقی رو یه مریضی دونست، بعضیا دیگه یه پیام سلامتی عمومی رو در مورد وزن مطالعه کدرند و بقیه هم مقاله ای رو مطالعه کردن که چاقی رو مریضی نمی دونست.

محققان به این نتیجه رسیدن افراد چاقی که مقاله مبنی بر مریضی بودن چاقی رو مطالعه کردن بودن در مقایسه با افراد چاقی که دو مقاله دیگه رو مطالعه کرده بودن، کمتر در مورد وزن خودشون به فکر فرورفتند و اهمیت کمتری به خوردن مواد غذایی سالم نشون دادن. 

طبق گفته روانشناسان دانشگاه ریچموند و مینه سوتا، شرکت کنندگانی که مقاله «چاقی یه بیماریه» رو مطالعه کردن، به درجات بالاتری نسبت به بقیه شرکت کنندگان از بدن خود رضایت داشتن، که این حالت با انتخاب غذاهای پرکالری تر ربط داره. یافته های اونا تازگیا در مجله «علم روانشناسی» به چاپ رسید.

این تحقیق پس از اون انجام شد که انجمن دارویی آمریکا (AMA) ، چاقی رو یه جور مریضی اعلام کرد. این سوال واسه محققان مطرح شد که اگه چاقی به عنوان مریضی برچسب بخوره، ممکنه مردم به این نتیجه برسن که وزن شون رو نمی تونن تغییر بدن و تلاش اونا بی فایده س؟

یافته ها نشون میده که مریضی نامیدن چاقی می تونه اثرات منفی داشته باشه. البته اینجور برچسبی نکات مثبتی هم داره، مثلا دلیل می شه که افراد اندازه های بدنی جور واجور رو بیشتر قبول کنن و ننگ چاقی کمتر شه.

 

 

گروه ترجمه آکا ایران

 به نقل از health.com

.

منبع :