آیا از داشتن میخچه رنج می برید؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

میخچه چیه؟ میخچه یا پینه عبارت است از کلفت شدگی یا برجستگی لایه های خارجی پوست ، که معمولاً روی نواحی استخوانی مثل مفاصل انگشتان پا به وجود میاد. پینه عبارت است از کلفت شدگی بدون درد پوست که در اثر فشار یا تحریک همیشگی به وجود میاد.

معمولاً میخچه روی برآمدگیای استخوانی و قسمتایی از بدن که در برابر ضربه قرار دارن ایجاد می شه.این دو ضایعه پوستی از دید دلیل بوجود اومدن با همدیگه متفاوت هستن و به خاطر درمان این دو ضایعه باید با دکتر متخصص مشورت کرد.

میخچه و پینه واسه مراقبت پوست در برابر آسیب ناشی از تحریک همیشگی (اصطکاک یا فشرده شدن ) به وجود میان. فشار باعث می شه سلولای ناحیه تحت فشار با سرعت بیشتری افزایش پیدا کنن و رشد کنن، که این امر باعث به وجود اومدن رشد خارج از اندازه بافت به صورت برجستگی می شه.

سخت ترین میخچها اونایی هستن که روی قسمت خارجی انگشت کوچیک پا ایجاد می شه و خوشخیم ترین اونا بین انگشتان پا درست می شن. درمانای دارویی تنها علائم مریضی رو از بین می برن و در واقع هیچ اقدامی در جهت نابود کردن دلیل ایجادکننده میخچه انجام نمی دن.

کارایی که می تونیم به خاطر بهبود انجام بدیم:
• دنباله روی کردن از هشدارهایی که مراکز بهداشتی در مورد میخچه میدن
• استفاده کردن از کفش مناسب و در کل حذف کردن فشارها و سایشا از منطقه مورد نظر
• رعایت بهداشت پا و به کار گیری مواد کمک کننده به سلامت پوست
• اگه در ناحیه میخچه زخم یا عفونت ایجاد شد باید حتماًَ به دکتر مراجعه شه و بافت آسیب دیده با جراحی خارج شه. درمان با آنتی بیوتیک در این موارد لازمه.

نکته:اگه شما یا یکی از اعضای خونواده تون میخچه یا پینه ای دارین که بر خلاف خود درمانی برطرف نشده. اگه در دور و بر میخچه یا پینه ، هرگونه علایم عفونت ، مثل قرمزی ، تورم ، درد، گرما، یا حساسیت به هنگام لمس ، به وجودآمده ،این علایم رو جدی گرفته و به دکتر مراجعه کنین.

منبع:yjc.ir

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران