آیا از خواص تخم شربتی می دانید | سبزیجات

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

خواص تخم شربتی در بخش خواص مواد غذایی :

یکی از دانه های خوراکی که منبع فوق العاده ای از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ه تخم شربتی است که در اصل بومی آمریکای جنوبی و مرکزی بوده و در گذشته به دلیل خواص فوق العاده به عنوان ماده غذایی مصرف می شده .

امروزه هم با در نظر گرفتن خواص تخم شربتی و هم اینکه شباهت اون با تخم کتون که هر دو از دانه های غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستن مصرف اون در ایران رواج یافته و در کنار فایده های درمانی و مغذی بودن واسه رفع تشنگی هم استفاده می شه .

همونطور که گفته شد تخم شربتی منبع فوق العاده ای از اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ه و از دیگر املاح این دانه خوراکی میشه به وجود کلسیم در اون اشاره کرد که حتی اندازه کلسیم موجود در تخم شربتی در مقایسه با شیر ۵ تا ۶ برابر بیشتره .

از دیگر املاح موجود در تخم شربتی پتاسیم موجود در این دانه خوراکیه که دو برابر بیشتر از پتاسیم  یه موز کامل بوده و این دانه مغذی عالی ۳ برابر بیشتر از اسفناج آهن داره .

جای تعجب داره که همه این مواد به درد بخور و این خواص فوق العاده فقط تو یه دانه بسیار کوچیک گرد هم اومده ان و واسه افراد گرفتار به بیماریای قلبی عروقی هم مصرف اون پیشنهاد می شه چون که تخم شربتی منبع فوق العاده از منیزیم، منگنز، مس، زینک(روی)، نیاسین(ویتامین ب۳) و ویتامینای دیگه س و وقتی آب رو جذب خود می کنه به اندازه ۹ تا ۱۲ برابر وزن خود آب جذب کرده و پر از فیبرهای محلول در آب هم هستش .

لعابی که تخم شربتی در زمان برخود با آب پس میده این دانه رو خوشمزه تر کرده که کودکان هم میل زیادی به خوردن اون پیدا می کنن مخصوصا در فصل تابستون که میل کردن یه لیوان شربت به همراه تخم شربتی تاثیر زیادی در رفع تشنگی داره .

یکی از منابع آنتی اکسیدانی که حتی در مقایسه با بقیه میوه ها مانند بلوبری هم قوی تره تخم شربتیه .

منبع :