آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: مشکل نارکولپسی باعث زیاد شدن وزن می شه؟

همونطوری که فهمیدیم مشکل نارکولپسی یعنی دچار حمله خواب شدن حالا میخوایم این رو بدونیم که این مشکل باعث چاقی هم میشه یا نه و اگه می شن دلایلش چیه

افراد دچار مشکل نارکولپسی (حمله خواب) نه فقط خواب آلوده هستن، بلکه نسبت به زیاد شدن وزن هم مستعد هستن. در واقع، این افراد در حالی که کمتر از عموم افراد غذا می خورن، اما دچار زیاد شدن وزن می شن.
حال محققان ادعا می کنن که دلیل این رابطه رو پیدا کردن. به نظر می رسه کمبود هورمون نوروپپتید ارکسین، ماده ای که در گرسنگی و بیدار موندن موثره، می تونه باعث کمبود چربی قهوه ای در افراد دچار نارکولپسی شه. چربی قهوه ای انرژی رو مصرف می کنه.
اون طور که دکتر «دِوانجان سیکدر» میگه، یافته های این تحقیق ممکنه منتهی به پیدایش روشی جدید واسه درمان چاقی مربوط به ارکسین در افراد دچار این مشکل و هم اینکه افراد دیگه شه.
چربی دارای دو نوع قهوه ای و سفیده. چربی سفید کالری رو ذخیره می کنه، اما چربی قهوه ای اون رو می سوزونه و در این روند گرما تولید می کنه. قدیمً فکر می شد که ارکسینا در دمای بدن موثر هستن، اما چگونگی این اثر تا کنون مشخص نبود.
دلایل جدید در موشا نشون میده که ارکسینا در تشکیل چربی قهوه ای از پیش ماده لازمن. جوری که در این تحقیق مشخص شد ارکسین خیلی کم موجب کاهش شدید فعالیت چربی قهوه ای و مصرف انرژی می شه. از طرف دیگه، چربی موشایی که در تحقیق به اونا ارکسین تزریق شد، به مقدار زیادی کم شد.
الان روشی واسه تحریک تولید چربی قهوه ای هست، اما به کار گیری اونا سخته. مثلا، قرار گرفتن در برابر سرما به مدت طولانی می تونه باعث تولید چربی قهوه ای بیشتر شه. اما این تحقیق به کار گیری ارکسین در افزایش چربی قهوه ای و سوختن کالری اضافی رو به درد بخور می دونه.

منبع : www.alodoctor.ir

منبع : دکتر سلام

منبع :