آیا احساس خستگی میکنید؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

خیلی از افراد در بیشتر اوقات احساس خستگی دارن و این به دلیل استفاده بیشتر از اندازه از زمان درزمان روزه .

 

شما همیشه احساس خستگی می کنین ؟ خیلی از افراد در بیشتر اوقات اینجور احساسی رو دارن و این به دلیل استفاده بیشتر از اندازه از زمان درزمان روز باعث خستگی می شه .

 

سه دلیل شایع که باعث خستگی می شه عبارتست از :
تغذیه
با کم شدن رسیدن کافئین و قند به بدن ، سطح قند خون کم میشه و فرد احساس خستگی زیادتر از اندازه می کنه . واسه رژیم غذایی سالم و سرشار ار انرژی باید از سبزیجات ، میوه جات و پروتئین بدون چربی استفاده کرد . خیلی از آدمایی که در طول روز همیشه احساس خستگی می کنن ، ممکنه به دلیل نبود داشتن رژیم غذایی مناسب باشه .

 

خوردن غذاهای سالم به این معنا هستش که افراد وزن کمتری داشته باشن تا زندگی سالم داشته باشن . چاقی یکی از عوامل مهم در خستگیه .

 

خواب کافی
بیشتر مردم خواب کم دارن . اگه شما از دسته آدمایی هستین که در طول روز احساس خستگی می کنین باید از خوردن کافئین قبل از خواب دوری کنین . تلاش کنین اتاق خواب به اندازه کافی آروم و ساکت باشه تا بتونین خیلی راحت استراحت کنین و بخوابین .

 

ورزش
واسه ورزش کردن باید دست کم سه ساعت قبل از خواب ورزش کرده باشین . اگه شما این تصور رو دارین که ورزش کردن باعث خسته تر شدن شما می شه باید حواستون باشه افراد کم جنب و جوش اگه ورزش کنن بسیار زودتر از افراد ورزشکار خسته می شن .اینجاش خیلی مهمه که هرچه قدر ورزش کنین کمتر احساس خستگی می کنین و پر انرژی تر میشین .

 

ورزش کردن رو از همین ماه شروع کنین ، در سه تا شش ماه پیشرفت زیادی در انرژی خود پیدا می کنین و کمتر احساس خستگی می کنین
اگه با اصلاح  رژیم غذایی  و تنظیم خواب و قرار دادن ورزش در برنامه روزانه  ، خستگی شما از بین نرفت ، باید با دکتر واسه احتمال وجود  اختلالاتی مثل مشکلاتی که در زیر مطرح شده مشورت کنین .

 

کم خونی : کم خونی می تونه از جمله علایم خستگی باشه . کم خونی با آزمایش ساده خون مشخص می شه . کم خونی از جمله مشکلات کلی زنونه . کم خونی رو میشه با رژیم غذایی غنی از آهن که سرشار گوشت ، سبزیای برگ دار و یا مکملای غذایی شامل آهن این کم خونی رو جبران کرد .

 

کمبود مواد غذایی :کلیدی مثل پتاسیم می تونه دلیل بروز خستگی شه . کمبود پتاسیم با آزمایش خون میشه تشخیص داد .

 

مریضی تیروئید : مریضی تیروئید پرکار و کم کار هر دو می تونه باعث خستگی شه . آزمایش خون راهی واسه  تشخیص کارکرد غده تیروئیده .

 

دیابت : مریضایی که دیابت غیر قابل کنترل دارن و احساس ضعف و بی حالی می کنین با آزمایش خون میشه دیابت رو تشخیص داد . دیابت هم می تونه باعث خستگی شه .

 

افسردگی : اگه شما احساس سستی و بی حالی می کنین و تمایلی به انجام هیچ گونه فعالیتی ندارین ، ناامید هستین، و هیچ لذتی از انجام دادن فعالیتی که وقتی واسه شما لذت بخش بوده نمی برین و احساس بیحالی و خستگی کنین .ممکنه گرفتار به افسردگی شده باشین . باید خیلی سریع به روان شناس مراجعه کنین تا به بهتر شدن حال شما کمک می کنه .

مشکلات خواب : اگه هیچ وقت احساس نکنین که به اندازه کافی استراحت کردین و یا بعد از خواب احساس خستگی می کنین .ممکنه به وجود اومده به وسیله وجود مشکلات خواب باشه ، مثلا معطلی تنفسی در خواب باعث می شه که فرد در بین خواب چندین بار به دلیل مشکل تنفسی بیدار می شه .

 

مشکلات قلبی : بعضی وقتا خستگی می تونه علامت روشن مشکل قلبی باشه که این مشکل در بین زنان بسیار رایجه . اگه بدون این دست اون دست کردن با  ورزش کردن احساس خستگی می کنین این می تونه علامتی واسه مشکل قلبی باشه .

 

در آخر باید خاطر نشون کنیم که با اصلاح رژیم غذایی ، ورزش ، خواب میشه به کاهش  خستگی روزانه کمک کرد .