آیا آکنه می تواند نتیجه کمبود اکسیژن در بدن باشد ؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: اما از اونجا که فولیکولای مو در همه افراد در شرایط برابر و مشابه به وجود ، این موضوع می تونه توضیح بده که به چه دلیل صورت همه جوش نمی زنه؛ بعضی افراد شاید از یه جور فولیکولای مو بهره مند هستن که نسبت به فولیکولای موی بقیه اکسیژن کمتری دارن.

محققان آمریکایی پس از مطالعه روی موشا فهمیدن که نبود اکسیژن می تونه باکتری بی ضرری رو روی پوست تحریک کنه و در آخر موجب بروز جوش شه.

محققان دانشگاه کالیفرنیا می گن که در آخر دلیل این موضوع رو که به چه دلیل باکتریا باعث بروز التهاب و جوش در صورت بعضی از افراد می شه، کشف کردن و این یافته می تونه در عرض ۲ سال آینده به ایجاد درمانای جدید واسه جوش منجر شه.

محور تمرکز مطالعه جدید این بود که تقریبا همه قسمتای پوست آدما در تموم مدت پر از باکتریه و این باکتریا اولین خط دفاعی علیه میکروبای مهاجم هستن. محققان در این مطالعه نشون دادن که یه باکتریوم معمولا بی ضرر روی پوست وقتی که خود رو دربند شرایط بدون هوا و چرب مانند فولیکولای مو و سلولای پوست می بینه، چربی طبیعی پوست رو به اسیدهای چربی تبدیل می کنه که باعث بروز التهاب و جوش می شه.

اما از اونجا که فولیکولای مو در همه افراد در شرایط برابر و مشابه به وجود ، این موضوع می تونه توضیح بده که به چه دلیل صورت همه جوش نمی زنه؛ بعضی افراد شاید از یه جور فولیکولای مو بهره مند هستن که نسبت به فولیکولای موی بقیه اکسیژن کمتری دارن.

: جوش می تونه نتیجه کمبود اکسیژن در بدن باشه ؟

این یافته نه فقط دلایل ریشه ای جوش رو توضیح میده بلکه می تونه راه به طور کامل جدیدی رو مشخص کنه که باکتریا از راه اون باعث بروز التهاب می شه و همین کشف می تونه به محققان ن در درک طیف بزرگی از عفونتای جور واجور کمک کنه. محققان در این مطالعه بطور خاص به بررسی یه نوع باکتریوم به نام Propionibacterium acnesپرداختند که می تونه باعث بروز جوش شه.

بیشتر افراد در تموم اوقات این باکتری رو روی صورت خود دارن اما این باکتری همیشه باعث بروز جوش نمی شه. پس محققان، عزمشونو جزم کردن که این باکتری رو تحت طیفی از شرایط بر پوست موشا آزمایش کنن تا دلیل این موضوع مشخص شه. تا کنون این تحقیق، تنها روی موشا انجام شده اما محققان حالا در صدد بررسی این یافته های روی آدما هستن. اونا امیدوارن که همین راه التهاب در آدما هم مشاهده شه.

اونا با اشاره به اینکه یافته های جدید هم اینکه دلیل مستعد بودن بسیار زیاد نوجوانان به جوش زدن رو توضیح میده، می گن: این موضوع به این دلیله که هورمونای جنسی نوجوانان در دوران بلوغ باعث افزایش تولید چربی طبیعی پوست می شه که در نتیجه به باکتری یاد شده ، سوخت بیشتری می رسه.

این تحقیق در مجله Science Inflammation منتشر شده.

ایرنا

.

منبع :