آیا آپاندیس یک عضو اضافی در بدن پستانداران است ؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: مجله علمی ایران : اولین چیزی که در مدرسه در مورد بدن آدم یاد می گیریم اینه که بدن هر انسانی از اجزایی تشکیل شده. از جمله این اعضا میشه به دندون عقل، آپاندیس و چیزای دیگه ای به جز اینا اشاره کرد که هر چی سن آدما بالاتر میره این اعضا رشد کرده و بعضی وقتا لازمه که از بدن آدم خارج شن. بعضی از کارشناسان به آپاندیس به عنوان یه بمب ساعتی در شکم آدم نگاه می کنن. اما تحقیقات گذشته نشون میده که کارایی این عضو در بدن بیشتر از اون چیزیه که بسیاری تصور می کنن.

به گزارش msn، محققان دانشگاه میدوسترن با مطالعه پستاندارانی که در طول ۱۱ میلیون سال گذشته روی کره خاکی زندگی کردن روند شکل گرفتن از بین رفتن و تشکیل دوباره آپاندیس رو که بر اثر پدیده تکامل در پستانداران اتفاق افتاده رو بررسی کردن.

این محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که در طول ۱۱ میلیون سال تکامل زندگی پستانداران که در ۴۱ مرحله بوده، غده آپاندیس ۲۹ مرتبه به عنوان عضوی از بدن پستاندار بوده و فقط در ۱۲ مرحله از تکامل این غده در بدن پستاندار وجود نداشته.

اسناد آماری دقیق تلاش می کنن که وجود آپاندیس به عنوان عضوی از بدن پستاندار در طول این ۱۱ میلیون سال محتمل تر بوده تا نبود وجود اون. و به خاطر همین میشه به نقش مهم اون به عنوان عضوی از بدن پستاندار فهمید. پس میشه به راحت این فرضیه رو که آپاندیس رو به عنوان یه عضو اضافی در بدن پستانداران می دونه، رد کرد و آپاندیس رو به عنوان یه بخش لازم واسه بدن پستانداران شناخت.

اما نقش مهم این عضو بدن چه می تونه باشه؟

همونجوریکه گفته شد اهمیت نقش آپاندیس در بدن پستانداران با در نظر گرفتن مراحل تکامل پستانداران رو نمیشه ندیده گرفت. هر چند این بخش عضو مهم تحت شرایطی مثل التهاب زیادتر از اندازه یا پارگی از بدن جدن می شه اما ً وجود اون در بدن بسیار با ارزش تره تا نبود وجود اون.

محققان در سالای گذشته در تلاش واسه مشخص کردن نقش اساسی و کارکرد این عضو در بدن آدم بودن. اونا در این تحقیقات به این نتیجه رسیدن که آپاندیس در واقع محل نگهداری باکتریای به درد بخور واسه رودهه که باعث جلوگیری از آسیب عفونت روده می شن.

یکی از مهم ترین تحقیقات انجام شده روی آپاندیس و نقش اون در بدن آدم در سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شده که یافته های اون شامل نکات جالبیه. از جمله یافته های باحال این تحقیق میشه به این موضوع اشاره کرد که آدمایی که در عمل جراحی آپاندیس خود رو از دست دادن ۴ برابر بیشتر از بقیه یعنی افراد دارای آپاندیس در خطر دچار شدن به کلستریدیوم حاده. کلستریدیوم یه جور باکتریه که باعث بروز اسهال، تهوع، درد در ناحیه شکم و تب می شه.

همونجوریکه محققان آمریکایی نشون دادن، بروز این مریضی در مراجعه کنندگان دارای عضو آپاندیس به بیمارستان وینتروپ نیویورک در حدود ۱۱ درصد گزارش شده در حالی که بروز این مریضی در مراجعه کنندگان بدون آپاندیس به این بیمارستان ۴۸ درصد بوده.

الان اعضای تیم تحقیقاتی دانشگاه میدوسترن فصد دارن تا با هدفی متفاوت به همین نتیجه برسن. این تیم تحقیقاتی اول داده های مربوط به وجود و یا نبود وجود عضو آپاندیس در ۵۳۳ گونه پستاندار در طول ۱۱ میلیون و ۲۴۴ هزار سال گذشته رو جمع آوری کردن.

در درخت ژنتیکی مربوط به این گونه ها اونا روند تکامل عضو آپاندیس رو در طول دوره تکامل بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن که این عضو در هیچ کدوم از دوره های تکامل از کل اعضا بدن پستانداران حذف نشده. همین یافته نشون میده که نقش آپاندیس در بدن پستانداران بسیار انعطاف پذیره.

بعد از بررسی  درختای ژنتیکی محققان با در نظر گرفتن عوامل زیاد اکولوژیکی مانند رژیم غذایی، محل زندگی و موقعیت جغرافیایی زندگی پستاندار تلاش در تعیین نقش آپاندیس واسه اون طور داشتن.

اونا به این نتیجه رسیدن که گونه های جور واجور پستاندارانی که دارای عضو آپاندیس بودن دارای یه جور کیسه در محل اتصال به روده کوچیک و روده بزرگ هم بودن. این یافته نشون میده که آپاندیس نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن پستانداران اجرا می کنه. در واقع آپاندیس به عنوان یه بافت لنفی واسه پرورش باکتریای به درد بخور روده اجرای نقش می کنه.

در واقع رابطه بین آپاندیس و بافت لنفی نشون دهنده نقش مؤثر این بخش در سیستم ایمنی بدن پستاندارانه. هرچند این تحقیق بازم ادامه داره و هنوز زوده که آخرین یافته های این تحقیق منتشر شه. در واقع هنوز یافته ها واسه نتیجه گیری در مورد نقش اصلی آپاندیس در سیستم ایمنی بدن کامل نیس. رقابت اصلی و مهم اثبات بی چون و چرای این فرضیه س.

 

.

منبع :