آیا آنتی بیوتیک می تواند چاق تان کند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: آنتی بیوتیک می تونه چاق تون کنه؟

اگه شمام جزو آدمایی هستین که با کوچیکترین علامت مریضی قرص می خورید یا به پیشنهاد داروساز، آنتی بیوتیک می خرید، ممکنه به بدن تون بیشتر آسیب برسونین تا سود. جدای از تموم مشکلات منفی مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز دکتر، جنبه دیگری هم هست که معروفیت چندانی نداره؛ اضافه وزن، بله درسته!

آنتی بیوتیکا روند درمان بدن تون رو دچار مشکل می کنن چون باکتریای خوب رو هم همراه با باکتریای بد نابود میسازن. و در نتیجه منتهی به ضعف سیستم ایمنی می شن.

اما این تموم اون کاری نیس که باکتری خوب واسه بدن ما انجام میده؛ اونا نقش مهمی هم در تنظیم هورمون گرلین که پیشرفت چربی و احساس گرسنگی رو کنترل می کنه داره.

این جمع شدن چربی و پرخوری غذاهای ناسالم باعث چاقی، دیابت نوع دوم و التهاب دستگاه گوارش می شه.

خانوما، چربی شکم تون می تونه به دلیل عفونت قارچی باشه. وقتی خانوما آنتی بیوتیک مصرف می کنن، باکتریای خوب روده و معده شون هم نابود شده و منتهی به عفونتای قارچی می شه. البته آقایون هم ممکنه دچار اینجور مشکلاتی شن اما بیشتر در مورد خانوما این مسئله مطرحه. عفونت قارچی منتهی به حفظ آب دربدن می شه( چون آنتی بیوتیک تلاش داره سموم حاضر رو نابود کنه) ، در آزادسازی هورمون تیروئید دخالت کرده وباعث تمایل شدید به شیرینی می شه و در آخر اضافه وزن و چربی شکم رو دربر داره.

چیکار باید کرد؟

هرچند وقتی آنتی بیوتیک به وسیله دکتر تجویز شه، بهترین راه سلامتی شماس، اما خود درمانی ابدا کار درستی نیس. ورزش منظم و تغذیه درست از غذاهایی که سیستم ایمنی رو تقویت می کنن، یکی از راه های پیشگیری از شروع مریضی و ناخوشیه.

منبع :