آیا آنتن های BTS موبایل برای سلامتی ضرر دارند؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: آنتنای BTS موبایل واسه سلامتی ضرر دارن؟

آنتنای بی تی اس (Base Transceiver Station) پایگاه قرار گرفتن فرستنده و گیرنده بوده و اولین بخش در شبکه گوشی موبایل هستن که با دستگاه موبایل رابطه برقرار می کنن. این آنتنا روی دکلای مخصوص نصب می شن و وظیفه انتشار امواج الکترومغناطیس، واسه آنتن دهی بهتر گوشی موبایل، تامین پوشش رادیویی و تامین نیازای ترافیکی رو رو دوش دارن. بعضی دلایل علمی نشون میدن که امواج این دکلا واسه سلامتی آدم ضرر دارن. در ادامه با بنیتا همراه باشین تا درباره درستی این موضوع بیشتر بخونین.

Credit: Directindustry

براساس تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده که بیشتر از نصف آدمایی که با فاصله ۱۰۰ متر از این دکلا زندگی می کنن و در برابر تابش امواج دکلای موبایل قرار می گیرن، به سردرد، مشکلات خواب، افسردگی، سرگیجه، مشکلات حافظه، مشکلات اعصاب، مشکلات بینایی و ناباروری دچار می شن. به خاطر همین این دکلا باید با فاصله زیاد از مدارس و مهدکودکا نصب شن. هم اینکه طبق گفته اداره غذا و دارو، این امواج با دستگاه های پزشکی تداخل پیدا کرده و پیشنهاد می شه که بیماران قلبی، از قرار دادن گوشی موبایل در نزدیکی قفسه سینه خود یعنی جیپ پیراهن دوری کنن.

نگفته نمونه که نگرانیایی در مورد بروز سرطان در اثر تابش این امواج هم هست چون کارشناسان فکر می کنن انرژی این امواج به اندازه ای قویه که می تونه DNA سلولا رو تخریب کرده و منتهی به سرطان شه. این موضوع هنوز به طور کامل ثابت نشده و چون این دکلا با فاصله خیلی از مناطق مسکونی قرار می گیرن، از شدت تمرکز امواجشان کم شده و اثر تخریبی روی سلولا ندارن. هم اینکه تاثیری در افزایش اندازه تومورها هم ندارن. اما هرچقدر این فواصل کمتر شن و شدت امواج بیشتر شن، خطر دچار شدن به سرطان به خصوص در کودکان بیشتر می شه.

Credit: Fr.africatime

واسه نصب آنتنای بی تی اس فواصل معینی در نظر گرفته می شه. این فواصل براساس ظرفیت آنتن و تعداد مشترکین موجود در هر منطقه تعیین می شه. تعداد آنتنای بی تی اس معمولا در مناطقی که به کار گیری گوشی موبایل بیشتره زیاد می شه پس در شهرهای بزرگ تعداد آنتنای بی تی اس بیشتر از شهرهای کوچکه.

اعضای شورای شهر تهران، به دلیل نگرانی از غیر استاندارد بودن نصب دکلا و آنتنای مخابراتی در منازل افراد و سطح شهر، می گن که در نصب دکلا و آنتنای بی تی اس باید همه موازین تخصصی و سلامت جامعه رعایت شه، ولی در نصب این آنتنا، استانداردها و شعاع مجاز اونا رعایت نمی شه و بیشتر این آنتنا، با اتاق خواب و منزل افراد فاصله ای کمتر از یه متر دارن. بعضی اعضای شورای شهر می گن که استاندارد و تشعشع این آنتنا، ۱۰ واته، اما تو تهران، آنتنایی با تشعشع ۵۰ وات هم نصب شده و بیشتر در کنار خونها و درون حیاط منازل و محلای پر رفت و اومد افراد هستن و واسه دور و بریا بسیار خطرناک هستن. اما وزارت بهداشت در این رابطه اعلام کرده که هیچ خطری سلامتی افراد رو تهدید نمی کنه چون در نصب اونا تموم اصول ایمنی و استانداردهای جهانی رعایت شده و این آنتنا با فواصل استاندارد در مناطق مسکونی نصب می شن. طوری که مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، در درون منزل مسکونی اش، آنتن بی تی اس نصب کرده تا غیرمستقیم به مردم بگه، این وسیله بی زیانه. حتی مدیر کل دفتر تحقیقات و تحقیقات راهبردی شرکت ارتباطات سیار اعلام کرده که: «ماکزیمم توان اندازه گیری شده در بدترین و نادرترین شرایط، در حد قابل قبول استاندارد بوده و واسه همه مردم بی خطره». یعنی دیگه اثرات تخریبی زندگی در نزدیکی این دکلا بر سلامتی آدما، از استفاده مستقیم از گوشی موبایل کمتره.

Credit: Thesentinel

شرایط نصب و به کار گیری آنتنای بی تی اس در ایران، به گونه ایه که در شرایط فعلی و بر مبنای اطلاعات تایید شده به وسیله مجامع علمی جهانی، مردم می تونن بدون نگرانی، از این فناوری به درد بخور دربرقراری ارتباطات بهره مند باشن. ضمن اینکه سازمان انرژی اتمی ایران (مرکز نظام ایمنی هسته ای و امورحفاظت در برابراشعه) به طور دائمی بر کارکرد اپراتورهای گوشی موبایل نظارت داره تا از شدت میدانای الکترومغناطیسی به وجود اومده به وسیله آنتنای بی تی اس در محل کار و زندگی مردم اطمینان حاصل شه و با استانداردهای جهانی مطابقت داده شه.

بدیش اینه هیچ راهی موجود نیس که از راه اون بشه فهمید که یه شخص در برابر امواج خطرناک به وجود اومده به وسیله آنتنای بی تی اس قرار گرفته یا نه، و بیشتر کارشناسان فکر می کنن که این مقدار تابش، خطری واسه سلامتی افراد نداشته و جای نگرانی نیس. اما اگه هرگونه نگرانی در این مورد دارین یا هرگونه علائم عجیب در وضعیت سلامتیتان مشاهده می کنین، بهتره که با یه دکتر در این رابطه مشورت کنین.

    مقالات در رابطه

  • شکایت فریدون آسرایی از اپراتور گوشی موبایل خود

  • ۲۱ نشونه از اعتیاد شدید به گوشی موبایل

.

منبع :