آیا آمادگی لازم برای انقلاب ویرایش ژنی وجود دارد؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: آمادگی لازم واسه انقلاب ویرایش ژنی هست؟

۹ ماه پیش

نظر بدین

به وسیله رقیه شیروانی

: آمادگی لازم واسه انقلاب ویرایش ژنی هست؟

نوشته شده به وسیله رقیه شیروانی

اگه شتاب پیشرفت تکنولوژی ویرایش ژنا از پذیرش جامعه پیشی بگیره، محققان باید مراقب عکس العملای احتمالی باشن.

تکینگی فناوری (Technological singularity) فرضیه ایه که بیان می داره شتاب زیادتر از اندازه و غیر قابل پیش بینی فناوری در آینده به حدی هستش که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی میگیره. تاجایی که ممکنه زندگی آدما به خطر بیفته و رباتا جانشین آدما شن. نیروی محرکه این اتفاق فرضی هوش مصنوعیه اما بیوتکنولوژی هم نقش کلیدی داره.

حالا ناظران این تکینگی فناوری با خوشحالی به اتفاق افتادن انقلابی در ویرایش ژن چشم دوختن. پیشرفتا به خصوص در تکنیکی به نام CRISPR سرگیجه آوره! تا قبل از ۲ سال پیش CRISPR یه وسیله تحقیقاتی پنهونی بود که آزمایشگاهای ژنتیک رو هیجان زده کرده بود. چون کشف این فوت وفن زمینه ای درست کرد که ژنا با دقت بالا و به آسونی ویرایش شن.

با به کار گیری این فوت وفن محققان میتونن که ژنوم موجودات به خصوص آدم رو دستکاری کنن. توانایی پزشکی اون از اول روشن بود و احتمال استفاده اون در ژن درمانی میرفت. محققان شاید بین ۵ تا ۱۰ سال آینده به این مقصود می رسن اما حالا CRISPR واسه سری آزمایشای انسانی آماده می شه و علاوه بر اون پیشرفتای سریع هم پیشگیری ناپذیر به نظر می رسه. حتی محققان بیوتکنولوژی می گن که قادر به کنترل این شتاب نیستن.

CRISPR پتانسیل بالایی داره و هرچه زودتر این پتانسیل مورد آزمون قرار گیرد بهتره. اما خطراتی هم درمسیر پیش رو هست. کم نیستن محققانی که از رضایت عمومی بالاتر میرن. دو تیم در چین الان واسه مهندسی جنین آدم تلاش می کنن که به نظر می رسه عملی شتاب زده و بدون توجه به مسائل اخلاقیه.

کسائی که روی CRISPR کار می کنن وظیفه دارن، نه فقط به ابعاد علمی بلکه به چگونگی پذیرش پیشرفتا میان بیشتر هم بپردازند. تا کنون این فوت وفن با احتمال خیلی کم میان جامعه قبول شده.

یه هیئت بین المللی از کارشناسان در حال کار روی یه بازنگری کامل از ویرایش ژن و نتیجه های گسترده اون هستن. گزارشاشون اواخر سال ۲۰۱۶ کامل و علمی می شه.

با این حال باید بازم احتمال واکنشای شدیدی از طرف جامعه عمومی که از سرعت پیشرفتا مورد تعجب قرار گرفتن رو در نظر گرفت. چون گروه هایی از مردم هستن که اصلا حاضر به قبول کردن نظر متخصصین و گوش دادن به حقایق نیستن و همونطور که طرفداران نظریه تکینگی فناوری می گن، وقتی که تکنولوژی با سرعتی زیادتر از اندازه حرکت کنه هیچکی نمی تونه پیامدای اونو پیش بینی کنه و یا اونو کنترل کنه.

CRISPR تکینگی فناوری ژنوم ویرایش ژن

.

منبع :