آیا آلزایمر به دلیل کم خوابی است؟ | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: فراموشی به دلیل کم خوابی است؟

سلامت نیوز: تحقیقات نوین دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشون میده که الگوهای بی نظم خوابیدن در بزرگسالان سالم می تونه نشونه ابتلای زودرس به مریضی فراموشی باشه.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، تک تایمز گزارش داد، شما عادت به قیلوله روزانه دارین یا شبا بارها بیدار میشین؟ یافته های یه مطالعه نوین نشون میده که مشکلات در چرخه خواب و بیداری فرد و ساعت داخلی بدن ممکنه خطر دچار شدن به مریضی فراموشی رو زیاد کنه.

این مطالعه میگه که نبود تعادل ساعت طبیعی بدن یا سیستم روزانه بزرگسالان بالغ ممکنه منتهی به مشکل پروسهای مغزی شه که در آخر به دمانس، مخصوصا مریضی فراموشی می رسه.

مدت هاست که دچار شدن به فراموشی رو با مشکلات ساعت داخلی بدن در رابطه می دونن، اما واسه اولین باره که یه مطالعه به بررسی رابطه چرخه خواب و بیداری به عنوان شاخص پیشرفت این مریضی عصبی در سن بالاتر پرداخته.

“دکتر یو.ال جو” از دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: ما فهمیدیم که بهم خوردن ریتم بدن(ساعت بدن)، یعنی وقتی که فرد در طول روز همیشه استراحتای کوتاه مدت، یا در طول شب فعالیتای تکراری داشته باشه، با ابتلای زودرس به مریضی فراموشی ربط داره.

محققان، ریتمای روزانه ۱۸۹ داوطلب از مرکز تحقیقات مریضی فراموشی “نایت” رو بررسی کردن. داوطلبان بیشتر زنان بودن که به صورت میانگین ۶۷ ساله و دارای تحصیلات عالی بودن.

روی مچ دست شرکت کنندگان، ردیاب نصب شد تا به مدت یه یا دو هفته الگوی فعالیت و خواب اونا رو در خونه ثبت کنه. اونا هم اینکه جداول خواب روزانه رو تکمیل می کردن.

این سیستم آدمایی که فعالیت بی نظم در طول روز و مشکل خواب در شب رو تجربه می کردن، ردیابی کرد.

واسه تشخیص حضور پلاک آمیلوئید و پروتئینای مربوط به فراموشی در مغز، اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون(ذره کوچیک مثبت) یا PET انجام شد.

از بین همه شرکت کنندگان، ۱۳۹ نفر از اونا در تحقیق هیچ علامتی از پروتئینای آمیلوئیدی مربوط به فراموشی زودرس دیده نشد. بیشتر داوطلبان دوره های خواب و بیداری طبیعی داشتن. مشکلات ساعت بدن با پیری، تنگی نفس در خواب و بقیه علل ربط داره.

۵۰ شرکت کننده باقی مونده که در اسکن PET یا مایع مغزی نخاعی مشکل نشون دادن، مشکل قابل توجه ای در ساعت بدن خود داشتن.

شرکت کنندگان که فعالیت شبونه و استراحت روزانه داشتن، احتمال داره پلاک آمیلوئید در مغز اونا ایجاد شه.

سطح آمیلوئید وقتی که خواب دچار مشکل می شه یا وقتی که یه فرد خواب کافی نداشته باشه، زیاد می شه.

با در نظر گرفتن گزارش انجمن فراموشی آمریکا، مریضی فراموشی ششمین دلیل مرگ و میر در آمریکا در این کشوره.

هر ۶۶ ثانیه یه نفر دچار این مریضی می شه و تا سال ۲۰۶۰، حدود ۱۵ میلیون نفر در آمریکا، دمانس، فراموشی یا مشکل شناختی ملایم دارن.

از سال ۲۰۰۰ تا کنون اندازه مرگ و میر مربوط به فراموشی ۸۹ درصد زیاد شده و این مریضی بیشتر از سرطان پستون و سرطان پروستات قربونی گرفته.

از هر سه سن و سال دار یه نفر به دلیل دچار شدن به فراموشی یا یکی دیگه از اشکال دمانس می میره.

ممکنه فرد نشونه های خیلی از این مریضی رو نداشته باشه، اما ممکنه علائم فراموشی زودرس رو بروز دهد. در آمریکا، تقریبا ۴۷ میلیون نفر دارای علائم اولیه این مریضی هستن که کم کم حافظه و مهارتای تفکر فرد رو دچار مشکل می کنه.

این مطالعه می تونه به پزشکان کمک کنه تا آدمایی رو که در خطر دچار شدن به فراموشی قرار دارن، سریعتر از حد ممکن شناسایی کنن.

تغییرات در رفتار، خلق و خو و مهارتای شناختی می تونه به این معنی باشه که فرد نشون دهنده علائم اولیه این بیماریه.

طبق گزارش انجمن فراموشی، علائم هشداردهنده فراموشی عبارتند از تغییراتی در خلق و خو یا شخصیت، خروج از کار یا انصراف از فعالیتای اجتماعی، قضاوت غلط، گم کردن اشیا و از دست دادن توانایی بازخوانی مراحل، مشکلات نوین با کلمات در گفتار و نوشته، مشکل درک روابط فضایی و چشمی، پریشونی و گیجی در جا و زمان، مشکل در تکمیل وظایف آشنا، رقابت در برنامه ریزی و یا حل مشکلات و از دست دادن حافظه.

ورزش ایروبیک و روش زندگی همراه با فعالیت ممکنه به تاخیر افتادن مریضی کمک کنه.

نوین ترین اخبار بخش سلامت رو در ایران استایل دنبال کنین

سلامت – پزشکی – دکتر – مریضی – درمان – قرص – نشونه ها – عوامل

.

منبع : iranstyle.ir