آیا آدامس جویدن خوب است یا خیر؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

به گزارش ایران ناز جویدن آدامس های خالی از قند پس از خوردن غذا ممکنه به کاهش خطر ‍ پوسیدگی دندون و خوشبو کردن دهن کمک کنه. اما آدامس چیجوری این اثرات به درد بخور رو بوجود میاره؟عمل فیزیکی جویدن آدامس  پس از ۲۰ دقیقه جریان بزاق رو در دهن شما تحریک می کنه.

 

آدامس جویدن خوبه یا خیر؟

 

افزایش جریان بزاق می تونه به خنثی کردن و شستن اسیدهای که هنگام تجزیه غذاها بوسیله باکتریا تولید می شن، کمک کنه. در طول زمان این اسیدا می تونن مینای دندون رو تخریب کنن و باعث ایجاد پوسیدگی دندون شن. افزایش جریان بزاق هم اینکه با تولید کلسیم و فسفر بیشتر به تقویت مینای دندون کمک می کنه.

 

 

پایه صمغ. قند یا شیرین کننده مصنوعی (مانند آسپارتام، سوربیتول یا مانیتول).نرم کننده (گلیسرین و بقیه فراوردهای روغن گیاهی). رایحه دهنده ها و رنگای افزودنی.بهتره شما به دنبال آدامسایی باشین که علاوه بر بدون قند بودن، شامل عوامل درمانگری باشن

 

 

که منافع اضافی دارا باشن، از جمله موادی که با تحریک مکانیکی لثه ها باعث ترشح بیشتر بزاق می شن یا بعضی از آدامسا شامل مواد فعالی هستن که می تونن توانایی لثه ها و رسوب دوباره مواد معدنی در دندون رو زیاد کنن و اینطوری از پوسیدگی دندون جلوگیری کنن

 

یا به لثه ها توانایی جلوگیری از تشکیل پلاک و التهاب لثه یا ژنژیویت رو میدن. آدامس جویدن نمی تونه جانشین مسواک زدن و نخ دندون کشیدن شه. جویدن آدامس فقط وسیله ای کمکی واسه مسواک زدن و نخ دندون کشیدنه و باید به نخ کشیدن همیشگی و روزی دوبار مسواک زدن با خمیر دندون شامل فلوراید ادامه بدین.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه
  • ، به درد بخور یا مضر؟