آیا آب کران بری می تواند سنگ کلیه را پاک کند | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

آب کران بری می تونه سنگ کلیه رو پاک کنه

داروهای جور واجور طبیعی هست که به رفع و تخریب سنگ کلیه در بدن کمک می کنه. در مورد آب کران بری چی میدونید؟ کار می کنه؟ جواب رو در این مقاله بخونین. سنگای بزرگ کلیه به دلیل ته نشین مواد شیمیایی در کلیه ها تشکیل می شن.

که از ادرار عبور نمی کنن کریستالای این مواد شیمیایی مخصوصا در ادرار بسیار متمرکز و اسیدی به دیواره کلیه وصل می شن. سنگ کلیه از شکلای جور واجور مختلفی از مواد شیمیایی شامل اسید اوریک، struvite و کلسیم اگزالات تشکیل شده. سنگ کلیه ممکنه از راه اجناس جور واجور طبیعی دفع و وارد ادرار شه با این حال، قبل از مصرف هر محصول نوین، باید با دکتر خود مشورت کنین.

آب کرانبری به سنگ کلیه کمک می کنه؟

کران بری (زغال اخته) گیاه ساحلیه که بومی شمال امریکا هستش. میوه اون غنی از آنتی اکسیدان ها و ویتامین C هستش. سیترات و منیزیم دو ترکیب هستن که مانع تشکیل سنگ کلیه می شن. هر دو اینا در ادرار وارد می شن و واسه جلوگیری از سنگ کلیه، یه نوشیدنی طبیعی باید سطوح مهارکنندها رو زیاد کنه و به طور همزمان سطوح ترکیبات سنگ رو کم کنه.
مصرف آب کران بری باعث افزایش اندازه سیترات، منیزیم، کلسیم و اگزالات در ادرار می شه. این بدون معنیه که افزایش دو ترکیب مهارکننده، مقدار دو ترکیب شیمیایی که سنگای اگزالات کلسیم رو تشکیل میدن زیاد می کنه.
از این رو، مصرف اجناس کران بری بیشتر خطر سنگ کلیه که از اگزالات و کلسیم تشکیل می شه رو زیاد می کنه. علاوه بر این، آب کران بری هم اینکه ممکنه اسیدیته ادرار رو کم کنه که باعث ایجاد سنگ کلیه اسید اوریکی می شه.
با این حال، آب کران بری مانع عفونت دستگاه ادراری می شه از این رو مانع تشکیل سنگ کلیه استروئیت می شه. این نوع سنگ از آمونیم، فسفات و منیزیم تشکیل شده و تنها وقتی ایجاد می شه که عفونت دستگاه ادراری وجود داشته باشه. آب کران بری به سنگ کلیه کمک می کنه؟ این بدون معنیه که هرچند اجزای سنگ ممکنه با مصرف آب کران بری زیاد شه اما تشکیل اونا از بین میره چون مانع از UTI می شه. این اتفاق میفته چون مانع از چسبیدن باکتری به دیواره مثانه می شه.
ماده ای که به عنوان مواد پلی فنول شناخته می شه در آب کران بری هست که به کاهش ویروسا و باکتریا کمک می کنه. هم اینکه شامل آنتی اکسیدان هاییه که از روند پیری مراقبت می کنن. این مقدار زیادی اسید داره که مسئول تاثیر اون در بستن باکتری از اتصال به دیواره سلولی کلیه س. محتوای بالای ویتامین C باعث تقویت ایمنی شما می شه. با این حال، قبل از مصرف آب کران بری، باید نوع سنگ کلیه تعیین شه تا بدونین که می تونین اونو با خیال راحت استفاده کنین یا خیر. از این رو، واسه شروع شما باید با دکتر خود مشورت کنین.

آب کران بری رو چیجوری جفت و جور کنیم؟

آب کران بری به سنگ کلیه کمک می کنه؟ بعضی وقتا کار می کنه چیجوری اونو به رژیم غذایی خود اضافه کنین؟ شما می تونین کلیه شکلای جور واجور توتا رو بخورین یا به طور مرتب واسه جلوگیری از عفونتای کلیه، عفونتای ادراری و حذف سنگای کلیه موجود، آب میوه یا عصاره کران بری (۱۰۰٪ طبیعی) استفاده کنین. دوز پیشنهاد شده در حدود یک تا دو فنجون آب کران بری در روزه. کران بری هم در بازار به شکل کپسول هست. با این حال، ۱ کپسول تنها نیم فنجون آب کران بری داره پس باید ۲-۴ کپسول در روز مصرف شه.
یه کلمه احتیاط: آب کران بری شامل اگزالاته و مصرف اون به طور مرتب می تونه سنگای اگزالات کلسیم کلیه ها رو افزایش و از تشکیل سنگای کلسیم فسفات و struvite جلوگیری کنه. از این رو، شما باید میان روی کنین و به طور منظم مصرف نکنین.
درمانای خونگی که می تونن به سنگ کلیه کمک کنن
پس از بحث درباره اینکه " آب کرانبری به سنگ کلیه کمک می کنه؟" اجازه بدین در مورد دیگه داروهای خونگی واسه سنگای کلیه بحث کنیم.

۱. آب

وقتی که سنگ کلیه دارین باید اندازه مصرف آب خود رو زیاد کنین چون در سرعت بخشیدن به روند دفع کمک می کنه. هدف نوشیدن ۱۲ لیوان آب روزانه س. بعد از دفع سنگ، ۱۲ لیوان آب رو هر روز بخورین. از دست دادن آب بدن یکی از مهمترین عوامل خطر کلیه سنگ کلیه س. شما باید رنگ ادرار خود رو بررسی کنین. باید رنگ زرد کم رنگ یا بسیار سبک باشه. ادرار رنگی زرد تیره کمبود آب رو نشون میده.

۲. آب لیمو

شما می تونین آب لیمو تازه رو با آب بخورین. آب لیمو غنی از سیترات، یه ماده شیمیاییه که از تشکیل سنگای کلسیم جلوگیری می کنه. سیترات هم اینکه به شکستن سنگه های کوچیک کمک می کنه و عبور اونا رو آسون می کنه. امتیازات دیگری از آب لیمو هست. مثلا، رشد باکتریا رو کنترل می کنه.

۳. آب ریحان

ریحان اسید استیک داره که به شکستن سنگ کلیه و کاهش درد کمک می کنه. هم اینکه سطح اسید اوریک رو کم می کنه. در نتیجه خطر دچار شدن به سنگای اسید اوریک رو کم می کنه. از ریحان خشک یا تازه استفاده کنین یا چای ریحان جفت و جور کنین و اونو چندین بار در روز بخورین. شمام اینکه می تونین آب برگای ریحان رو جفت و جور و به اسموتی اضافه کنین.
آب ریحان نباید بیشتر از ۶ هفته تو یه دوره استفاده شه چون ممکنه منتهی به:
سطح پایین قند خون.
افزایش خونریزی.
فشار خون پایین.

۴. ACV (سرکه سیب)

ACV دارای اسید سیتریکه که به حل کردن سنگ کلیه کمک می کنه. اونو اکسید و خون رو قلیایی می کنه و مانع تشکیل سنگ کلیه نوین می شه. به غیر از تخلیه کلیه ها، هم اینکه در کاهش درد به وجود اومده به وسیله سنگ کمک می کنه. ۲ قاشق غذاخوری از ACV رو به ۶ تا ۸ اونس آب اضافه کنین. این مخلوط رو در طول روز استفاده کنین. با این حال، بیشتر از هشت اونس۱ لیوان از این مخلوط آب ACV تو یه روز مصرف نکنین. اگه مقدار زیادی مصرف شه ACV ممکنه دلیل پوکی استخون و کاهش سطوح پتاسیم شه.
افراد گرفتار به دیابت باید این مخلوط رو با احتیاط بنوشن و اونا باید اندازه قند خون خود رو به طور مرتب در طول روز نظارت کنن.
شما نباید این مخلوط رو در صورت مصرف مواد زیر استفاده کنین:
دیگوکسین (دیگوکس)
انسولین
دیورتیکها از جمله آلدکتون (اسپیرونولاکتون)

۵. آب میوه کرفس

این به پاک کردن سموم که منتهی به تشکیل سنگ کلیه می شه کمک می کنه. هم اینکه به پاک کردن بدن شما کمک می کنه تا سنگ به آسونی منتقل شه. یه یا دو ساقه از کرفس رو با آب تو یه لیوان بذارین اونو با آب ترکیب کنین. و در طول روز بخورین.
شما نباید این مخلوط رو در موارد زیر استفاده کنین:
فشار خون پایین.
هر مشکل خونریزی.
هر جراحی برنامه ریزی شده.
شمام اینکه نباید این مخلوط در موارد زیر استفاده کنین:
لیتیم (لیتین).
لووتیروکسین (Synthroid).
داروهای عادی مانند xanax (آلپرازولام).
داروهایی که حساسیت به خورشید رو زیاد می کنن مانند ایزوترتینوئین (Sotret).

۶. آب انار

این به بهتر شدن کلی کارکرد کلیه ها و پاک کردن سموم و سنگا از سیستم کمک می کنه. هم اینکه سطح اسیدیته ادرار رو کم می کنه که خطر ایجاد سنگ کلیه رو کم می کنه.
شما می تونین آب انار رو به همون اندازه که در تموم روز دوست دارین بخورین.
شما این آب رو نباید در صورت موارد زیر استفاده کنین:
Rosuvastatin (Crestor).
داروهای فشار خون مانند دیوریل (کلروتیازید).
داروهایی که به وسیله کبد تغییر می کنن.

۷. آبگوشت لوبیای کلیوی

آبگوشت ساخته شده از لوبیای کلیوی (پخته شده) به بهتر شدن کلی کلیه و ادرار کمک می کنه. با کمک این آبگوشت، سنگه ها حل شده و هم از بدن خارج می شن. فقط مایع لوبیای پخته شده رو فشار داده و دو لیوان در روز استفاده کنین.

.

منبع : foodregime.com