آیا آب هویج چشم را قوی می کند؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

آب هویج چشم رو قوی می کنه؟

*دکتر علی میرزاجانی:بیشتر والدین وقتی که باخبر می شن کودکشون دچار ضعف بینایی است و به تجویز اپتومتریست باید عینک بزنه، می پرسن آب هویج به اون بدهم بخوره؟
آب هویج تأثیری روی نمره عینک بچه ها نداره. نمره عینک کودکان، حاصل مشکل فیزیکی چشمه یعنی وقتی طول کره چشم کوتاه تر از توان انکساری اون باشه، کودک گرفتار به دور بینی و وقتی که طول کره چشم بلندتر از توان انکساری اون هستش، دچار نزدیک بینی می شه. آستیگماتیسم هم وقتی اتفاق میفته که توان انکساری چشم کودک در محورای جور واجور فرق داره. پس، آب هویج هیچ تأثیری روی این ویژگیای فیزیکی چشم نداره.
هویج، منبع غنی بتاکاروتن و بتا کاروتن پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شه. هر چند ویتامین A واسه تقویت سیستم ایمنی، مراقبت از پوست و هم اینکه کارکرد سلولای بینایی در شبکیه چشم لازمه ولی مصرف اون، تأثیری بر ابعاد فیزیکی کره چشم که موجب بروز عیب انکساری می شه، نداره.
عیوب انکساری چشم به وسیله اپتومتریست مورد آزمایش قرار میگیره و اگه نیاز به تجویز عینک باشه، عینک مناسب واسه کودک تجویز می شه. بعضی وقتا دلیل ضعف بینایی حتی عیب انکساری نیس یعنی با تجویز عینک دید کودک اصلاح نمی شه و ممکنه مشکل مربوط به سیستم انتقال نور به شبکیه چشم یا مربوط به بخش عصبی شبکیه و عصب بینایی باشه که در موارد لازم، کودک واسه رسیدگی نیاز به جراح چشم دکتر برگشت می شه.
خوردن هویج یا نوشیدن آب هویج هر چند وقت یه بار مثل مصرف میوه ها و سبزیجات تازه واسه سلامت لازمه و می تونه به تأمین ویتامین لازم کمک کنه ولی زیاده روی در نوشیدن آب هویج نه فقط به بینایی شما کمکی نمی کنه بلکه بعضی وقتا به دلیل این که این ویتامین محلول در آب و چربیه، مقدار اضافی اون از راه ادرار دفع نشده، موجب تجمع در بدن می شه که خود این موضوع واسه فرد مضره. بعضی وقتا زیاده روی زیادتر از اندازه والدین واسه زور کودکان به نوشیدن آب هویج موجب می شه تا رنگ پوست کودک مایل به رنگ نارنجی هویج شه که نشون دهنده تجمع بتاکاروتن هویج در بدنه، چراکه مسئول رنگ نارنجی هویج همون بتاکاروتن آ پیش ساز ویتامین A هستش. در این شرایط، حتی وقتی که پلک پایین کودک به طرف پایین کشیده می شه، تجمع رنگ نارنجی در پلک مشخصه.
ویتامین A از راه مواد غذایی دیگه مثل شیرو لبنیات، تخم مرغ و سبزیجات سبز و زرد رنگ هم تأمین می شه و تو یه تغذیه معمولی خوب هیچوقت نباید نگران کمبود ویتامین A در بدن باشیم. اگه آب هویج هم خورده نشه از راه تغذیه عادی روزانه این ویتامین جفت و جور می شه.
باید اینم بگیم که، عیوب انکساری مربوط به فیزیک چشمه و اگه اصلاح نشه، می تونه موجب تاری دید، تنبلی چشم و دیگر مشکلات در سیستم بینایی کودکان و بزرگسالان شه. این آسیب، طبق آمار جهانی در رأس عوامل منتهی به آسیبای بینایی قرار میگیره. پس باید به اون توجه داشت و مشکلات اونو جدی گرفت.
در بیشتر موارد با تجویز دقیق عینک مناسب واسه کودک تقریبا همه مشکلات مربوط به آسیبای مربوط به عیوب انکساری چشم رو میشه کنترل و پیشگیری کرد. به یاد داشته باشیم، اگه با خوردن آب هویج می شد بینایی رو اصلاح کرد و عینک پیش، خیلی از مردم جهان ازجمله شاغلان جامعه پزشکی از این راه استفاده می کردن و عینک هاشون رو کنار می گذاشتن.
*دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران

منبع :