آیا آب قرمز رنگ خارج شده از گوشت پخته خون است؟ | تغذیه سالم

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

خیلی از مردم فکر میکنن آب قرمز رنگ یا آبخونابه که از گوشت پخته بیرون میاد خونه و اون تیکه گوشت رو دور میندازن اگه اینطور نیس.

شمام در بین پختن گوشت فهمیدین که آب قرمز از داخل گوشت بیرون میاد در ادامه جزئیات بیشتر آب قرمز بیرون اومده از گوشت پخته خونه رو در سایت فراناز می خونید با ما همراه باشین.

خیلی از افراد وقتی گوشت در حال طبخ رو می بینن تصور می کنن که این خونه که وقتی اونو برش می دیم بیرون می ریزه و خیلیا از خوردن اینجور گوشتی دوری کرده و فکر می کنن که این گوشت نپخته س اگه از طرفداران استیکای آبدار هستین، حتما آب قرمز رنگی که هنگام برش استیک از اون خارج می شه رو دیدین و شاید شاید تا الان تصور می کردین که این مایع، خون گوشتِ نیمه خامه. اما باید به اطلاعتان برسونیم که اینطوری نیس.

رنگ قرمزی که هنگام برش استیک از اون خارج می شه، «میوگلوبین» اسمشه. myoglobin که به فارسی «مایچه رنگیزه» نامیده می شه، پروتئینی شامل آهن قرمز که در بافتای عضله س و کارکردی مشابه همبوگلوبین خون داره. این پروتئین اکسیژن رو در بافت ماهیچه ها نگهداری می کنه، مثل کاری که هموگلوبین در خون انجام میده.

می گن که آهن موجود در میوگلوبین در نزدیکی با اکسیژن هوا، قرمز رنگ شده و گوشت خام رو هم قرمز می کنه. تقریبا همه پستانداران دارای مقدار زیادی میوگلوبین در بافتای خود هستن که موجب می شه گوشت قرمز رنگی دارا باشن.

وقتی که استیک رو روی گریل قرار می دید، گرما موجب ایجاد تغییر در ساختار شیمیایی میوگلوبین می شه و غذا از قرمز به قهوه ای تغییر رنگ میده.

وقتی که استیک هنوز تازه س و نیم پز شده، رطوبت خود رو از دست نمی ده. اما گرما باعث می شه تا آب گوشت بیرون بیاد. بخاطر این وقتی گوشت تموم پز می شه به رنگ قهوه ای تغییر رنگ داده و دیگه به اون اندازه نرم و ترد نیس.

وقتی گوشت تازگی خود رو از دست میده، حتی وقتی که پخته نشده، وقتی در برابر هوا قرار میگیره، یه جور رنگ توسی-قهوه ای به خود میگیره که خیلی مورد پسند نیس. به همین خاطره که پخش کننده های گوشت خام، اونو با مونوکسید کربن بسته بندی می کنن تا از ترکیب گوشت و اکسیژن پیشگیری شه. به این صورت، استیک، رنگ قرمز خود رو حفظ کرده و مشتری واسه خرید تشویق می شه.

این در حالیه که گوشتای مصرفی در هات داگ با اکسید نیتریک عمل آورده می شن تا صورتی شن.

منبع: rooziato.com

.

منبع : faranaz.com