آیا آب استخر ناقل بیماری های پوستی است؟ /آنچه از بهداشت شنا در استخر نمی دانید | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: با فرا رسیدن فصل تابستون کودکان اوقات فراغت زیادی پیدا می کنن و در این مدت مایل ان به شکلی خود رو سرگرم کنن. یکی از کارایی که بیشتر کودکان از اون حال می کنن ورزش کردن، به خصوص شناست اما با در نظر گرفتن اینکه در این فصل هوا شدیدا گرم می شه، بیماریای مختلفی از جمله بیماریای پوستی هم ایجاد می شه. به خاطر همین باید نکات بهداشتی رو رعایت کرد.

البته نگفته نمونه یه چند وقت پیش شایع شده بود آدمایی که زگیل تناسلی دارن ممکنه از راه آب استخرها این مریضی رو به بقیه هم منتقل کنن.

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در مورد اینکه چیجوری باید از سلامت خودمون و کودکمون هنگام شنا در این فصل مراقبت کنیم، توضیح میدن.

اگه بخوایم کودکمون رو در تابستون به استخر ببریم در مرحله اول چه نکاتی مهمه؟

بهتره به نکات بهداشتی بسیار توجه کنین چون بیماریای جور واجور پوستی در این فصل و در این جور جاها زیاد دیده می شه که از جمله اون میشه به شکلای جور واجور قارچا اشاره کرد پس حفظ بهداشت و به کار گیری وسایل شخصی، به خصوص دمپایی و هوله خیلی با اهمیته.

چه نوع میکروبایی در آب رشد می کنه؟

یکی از میکروبایی که می تونه در آب رشد کنه، «سودوموناس» است. اگه یه کودک سالم به این میکروب آلوده شه، اگه مشکل سیستم ایمنی نداشته باشه، پس از شنا کردن متوجه جوشای پوستی پراکنده و آبدار مانند آبله مرغان روی پوستش می شه. سودوموناس می تونه باعث عفونت گوش شه. به این صورت که میکروب روی گوش خارجی می شینه و باعث خارش شدید و ترشحات چرکی در کانال و مجرای گوش می شه. این جوشا رو میشه خیلی راحت و با به کار گیری درمانای موضعی یا خوراکی نابود کرد و طول درمان اون فقط ۳-۲ روزه.

میکروب دیگری که از راه آب و وسایل عمومی استخرها منتقل می شه، استافیلوکوک است. این میکروب بیشتر در اثر به کار گیری دمپایی، هوله، شونِه و دیگه وسایل مشترک میان افراد منتقل می شه و از راه آب استخر باعث عفونتای پوستی و کورک خواهدشد. «ژیاردیا» هم انگلیه که در کودکان بسیار شایعه و می تونه باعث اسهال طولانی شه. اگه کودکی گرفتار به این انگل باشه و بدون رعایت مسائل بهداشتی در آب شنا کنه، می تونه خیلی راحت افراد دیگه رو گرفتار کنه.

آلودگی قارچی در استخرها شایعه، حتی دمپاییا و دیگه وسایل استخر هم ممکنه آلوده به عفونتای قارچی باشن، پس حتما باید در محیطای مرطوب و استخرا دمپاییا رو ضدعفونی کرد و پابرهنه حرکت نکرد.

یکی از قارچای پوستی در محیط استخر، «تینا ورسیکولر» است که به صورت ضایعات سفید، قهوه ای تیره و روشن و… روی پوست دیده می شه و باعث خارش ناچیز تا شدید خواهدشد. ضایعات هنگام عرق کردن، شدید شدن می شن. قارچایی مانند کاندیدا می تونن باعث عفونت در کشاله ران و چینای پوستی شن.

عفونتای ویروسی پوستی هم در محیط استخر منتقل می شن و برجسته، زیاد و خارش دار هستن. از دیگر بیماریای شایع ویروسی به وجود اومده به وسیله آب استخرها، گروه «آدنوویروس» ها هستن که مهم ترین و آسون ترین راه انتقال اونا، آب استخره که کلا باعث ورم ملتحمه چشم می شه. ویروس دیگری که در استخر قابل انتقاله، ویروس تبخال است که باعث بروز ضایعات پوستی تاولی دردناک در سطح پوست کودک می شه. کودک باید قبل از ورود به آب استخر حتما دوش بگیره. این موضوع در خیلی از استخرها ندیده گرفته می شه، در حالی که دوش گرفتن می تونه از انتقال خیلی از آلودگیا داخل آب جلوگیری کنه.

: آب استخر منتقل کننده بیماریای پوستیه؟ /چیزی که از بهداشت شنا در استخر نمی دونین

: کودکان با چه نوع بیماریایی در تابستون نمی تونن از استخر استفاده کنن؟

اگه کودکی مریضی خاصی از جمله بیماریای پوستی، تنفسی، چشمی یا اسهالی داره، اصلا نباید وارد استخر شه.

: کلر موجود در آب استخرها به تنهایی واسه ضدعفونی اون کافیه؟

اگه در حد استاندارد باشه، بله، البته حوضچه هایی هم در نزدیکی استخرا هست که بهتره افراد قبل از ورود به آب داخل اون شن بعد وارد استخر شن.

: الان شایع شده در استخرها ممکنه آدمایی که زگیل تناسلی دارن، مریضی رو به بقیه هم منتقل کنن. این موضوع صحت داره؟

به این شکل نه چون زگیل تناسلی فقط از راه تماس جنسی اونم به شرطی که همیشگی باشه یا حتی ارتباطات جنسی پرخطر ایجاد می شه و این ویروس از راه آب از یکی به یکی دیگه منتقل نمی شه.

: چه تعریفی از زگیل تناسلی دارین؟

زگیل تناسلی زائدهای پوستی ای هستن که در کشاله ران، ناحیه تناسلی یا در دور و بر مقعد درست می شن. این زائدهای پوستی از دید اندازه و شکل با هم متفاوت ان. بعضی از اونا مثل لکه های صاف سفیدرنگ هستن و یه سریای دیگه به شکل برآمدگیایی مثل خوشهای کوچیک گل کلم ظاهر می شن. در بعضی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شه.

: این ویروس چیجوری منتقل می شه؟

ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی از راه تماس جنسی از شخص گرفتار به شخص سالم منتقل می شن و جزو بیماریای مقاربتی هستن.

: علائم زگیل تناسلی چیه؟

بیشتر افراد آلوده به HPV هیچ نشونه هایی ندارن. اگه هم نشونه هایی دارا باشن، ممکنه بسیار ناچیز باشه و حتی خود فرد گرفتار هم متوجه وجود این ویروس و علائم اون نشه. علائم ممکنه شامل درد، خارش و خونریزی باشه. در بعضی موارد ممکنه زگیلای تناسلی گسترش پیدا کنن، طوریکه با چشم دیده شن.

: زدن واکسن Hpv می تونه از انتقال این ویروس جلوگیری کنه؟

بله، این واکسن رو دخترها در سن ۹ تا ۱۱ سالگی می تونن تزریق کنن.

این واکسن به صورت ۳ دوز در مدت ۶ ماه در عضله بازو تزریق می شه؛ اول دوز اول، بعد دوز دوم ۲ ماه پس از اولین دوز و دوز سوم ۶ ماه پس از اولین دوز.

بعد از تزریق واکسن، پیشگیریای بعدی هم پیشنهاد می شه چون با این واکسن فقط در برابر ۴ نوع از ۱۵ سروتیپ خطرناک ایمن میشیم، پس احتمال دچار شدن به شکلای جور واجور دیگه ویروس هنوز هست اما با تزریق واکسن تا۸۰درصد می تونیم در برابر سروتیپای ۱۶ و ۱۸ که شایع ترین و مهم ترین هستن، ایمن شیم. به کار گیری این واکسن خطر دچار شدن به سرطان دهانه رحم رو در خانوما شدیدا کم می کنه.

: به نظر شما بهتره در تابستون از استخر روباز استفاده کنیم یا سرپوشیده؟

استخرهای روباز به دلیل قرار گرفتن در برابر آفتاب و خاصیت ضدعفونی کنندگی نور خورشید انتخاب مناسبی هستن، به شرط اینکه مراقب آفتاب سوختگی های به وجود اومده به وسیله قرار گرفتن در برابر آفتاب هم باشین. پوست ظریف و حساس کودکان نباید وقتی طولانی در برابر نور مستقیم قرار گیرد.

پیشنهاد می شه کودکان بیشتر از ۱۵ دقیقه در برابر آفتاب قرار نگیرند تا از خطرات آفتاب سوختگی درامان بمونن. نکته مهم در مورد استخرهای روباز اینه که ماه های تیر و مرداد و بین ساعتای ۱۰ صبح تا ۲ بعدظهر به دلیل درجه گرما زیاد واسه استفاده کودکان مناسب نیستن. از طرف دیگه، استخرهای سرپوشیده احتمال شدید شدن آسم رو در کودکان گرفتار زیاد می کنن که دلیل اونم کلر موجود در این استخرهاست. بهتره والدین هنگام استفاده کودکان گرفتار به آسم، از استخر دقت بیشتری دارا باشن.

: خیلی از خانوما و کودکان هنگام شنا کردن اونم به صورت طولانی از خشکی پوستشون شکایت می کنن. در این شرایط چیکار باید کرد؟

یکی از مشکلات دیده شده در شناگران خشکی پوست است، مثل چیزی که در فصل زمستون دیده می شه. هم اینکه، این مشکل در شناگرانی که به مدت طولانی در استخرهای آب گرم شنا می کنن یا پوست خود رو پس از شنا با صابون معمولی می شویند، دوبرابر می شه. خشکی پوست به دلیل از دست دادن سبوم پوست ایجاد می شه، اما در هر حال کوتاه کردن زمان حموم پس از شنا و شستشو با صابون با پایه روغنی و آب ولرم دستورات ساده ای واسه پیشگیری از خشکی پوست هستن.

کاربرد روغنای سنگین مثل وازلین قبل از ورود به آب می تونه در دست کم کردن اتلاف آب از دست رفته پوست اثر داشته باشه. هم اینکه به کار گیری روغن حموم بدون این دست اون دست کردن پس از استحمام قبل اینکه پوست خشک شه، خوبه. استفاده تکراری از مرطوب کننده ها در شکل لوسیون یا کرم اگه به صورت افراطی نباشه، موثر هستش.

: بیماریای انگلی تا چه حد کودکان شناگر رو تهدید می کنه؟

اگه در مکانای غیربهداشتی شنا کنن، این اتفاق ممکنه واسه اونا بیفته. مثلا انگل «منگنو آنسفالیست» که محل زندگی اش آبای آلوده س، می تونه هنگام شنا کردن از راه بینی وارد شه و خود رو به سیستم اعصاب مرکزی برسونه. البته در استخرها که کنترل می شن و بهداشت دارن ممکنه اتفاق نیفتد، ولی کودکان و جوونایی که در استخرهای غیربهداشتی مانند برکه ها شنا می کنن، احتمال داره به این مریضی عصبی خطرناک گرفتار شن.

«تریکومونیازیس» مریضی دیگه انگلیه که معمولا از راه مقاربت انتقال پیدا میکنه، ولی بیماریایی که از راه آب استخرهای آلوده به افراد سالم منتقل می شن باعث سوزش ادرار می شن.

اخطار درباره به کار گیری گوش پاک کن

اصلا بعد از بیرون اومدن از آب، احتیاجی به تمیز کردن مجرای گوش نیس و هرگونه دستکاری، چه به وسیله گوش پاک کن و چه با هر وسیله دیگری مانند سنجاق سر ممنوعه و موجب ایجاد خراشایی در گوش می شه که دلیل عفونت گوش می شه.

حتی هنگام شنا یا قبل ورود به آب احتیاجی به به کار گیری گوشی و قالبای گوش یا پنبهای آغشته به وازلین هم نیس چون ساختار گوش به نحویه که یه سد مطمئن در برابر نفوذ آب و مواد دیگه بوجود میاره. البته اگه جراحی گوش داشته اید یا به عفونتای طولانی گوش دچار بوده اید باید با نظر دکتر و پیشنهاد اون شنا کردن رو از سر بگیرین.

بیشترین حد زمان مجاز واسه موندن کودکان در استخر ۴۵ تا ۶۰ دقیقه س

بعضی از استخرها از کلر و بعضی از ازون به عنوان ماده ضدعفونی کننده استفاده می کنن. کلر و ازون هر دو مواد ضدعفونی کننده ای هستن که بالذات سوزاننده هستن و ورود اونا به مجاری تنفسی باعث تحریک مخاط می شه و در درازمدت آسیب زننده است.

ازون و کلر هیچ کدوم حساسیت زا نیستن ولی شدیدا محرک ان. البته این حالت در شرایطیه که آب آلوده باشه و واسه ضدعفونی کردن اون از اندازه خیلی از این نوع گازها استفاده شه. بهترین پیشنهاد اینه که مسوولان استخرها اندازه استانداردی از این مواد رو استفاده کنن و شناگران هم قبل از ورود به آب دوش بگیرن و مو و بدنشون رو با شامپو بشورن تا ضایعات ارگانیک ترشح شده از بدن مثل عرق و سلولای مرده پوست و چربی و تموم ترکیبات بهداشتی و آرایشی روی پوست پاک شه. اگه این مواد از روی پوست پاک نشن، با کلر عکس العمل نشون میدن و کلرامین یا تریکلرامین ایجاد می کنن.

کلرامین عامل بوی تند کلره که در استخرها به مشام می رسه و در کوتاه مدت باعث التهاب چشم، حلق و مخاط بینی می شه. کودکان رو حتما قبل از ورود به آب باید به دستشویی برد.

کودکانی که توانایی کنترل ادرار ندارن، باید با پوشکای یه بار مصرف مخصوص شنا وارد آب شن و اگه فردی به بیماریای گوارشی یا پوستی مبتلاست باید از ورود به آب دوری کنه. افراد باید هوله و دمپایی شخصی دارا باشن و حتما وقتی دور و بر استخر راه می رن، دمپایی پا کنن. واسه پاک کردن ترکیبات کلر از روی پوست هم باید حتما بعد از تموم شدن شنا دوش گرفت. موضوع مهم دیگه مربوط به سن کودکانه. در ایران در بعضی استخرها به کودکان از ۳ سالگی و در بعضی از ۴ سالگی مجوز شنا میدن، اگه این موضوع واقعا مهم نیس و در سراسر دنیا کودکان از سن پایین واسه آموزش شنا به استخر برده می شن. نکته مهم اینجاس که آب استخری که کودک رو می برید، مواد ضدعفونی کننده به اندازه استاندارد داشته باشه و در عین حال بیشتر از ۴۵ دقیقه تا یه ساعت کودک رو در آب نگه ندارین و به محض اتمام کار اونو به فضایی با تهویه مطبوع انتقال بدین.

آب استخر با پوست و مو چه می کنه؟

واسه ضدعفونی کردن آب استخرها از چند ماده استفاده می شه که از اون جمله میشه به کلر، بروم و ازون اشاره کرد. در کشور ما بعضی استخرها با کلر و بعضی با ازون ضدعفونی می شن. ازون گازی سنگین تر از هوا و به رنگ آبیه که از ۳ اتم اکسیژن درست شده و واسه جفت و جور اون به کپسولای خاصی نیازه. ازون در مقایسه با کلر گران تموم می شه ولی بی خطره. کلر کاربرد بالاتری داره چون ارزانه و در عین کاربری ساده، قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی داره.

البته واسه موثر بودن باید PH آب خنثی و اندازه مشخصی از کلر در آب وجود داشته باشه. اگه PH آب متغیر باشه، کلر درست عمل نمی کنه. وقتی کلر به آب اضافه می شه چند محصول شیمیایی به وجود میاد؛ اسید هیپوکلرو یا کلر آزاد، یون هیپوکلرویت یا کلر پتانسیل و کلرامین یا کلر ترکیب شده که در واقع عکس العمل کلر با ازت یا آمونیاکه. مقداری از کلری که به آب اضافه می شه با نابود کردن باکتریا آب رو ضدعفونی می کنه و عوضش ترکیب کلرامین به وجود می آورد.

بقیه کلر موجود در آب، اونو به ماده ای ضدعفونی کننده تبدیل می کنه. کلر آزاد این توانایی رو داره که با آمونیاک ترکیب شه و کلرامین بسازه. مشکلات به وجود اومده به وسیله کلرامین بیشتر از کلر آزاده و نباید اندازه اون از ۶/۰ میلی گرم در لیتر بالاتر بره. واسه نابود کردن کلرامین آب معمولا به اون کلر آزاد اضافه می کنن.

یعنی، طی ۴ مرحله اول به آب کلر اضافه می کنن، بعد کلرامین ایجاد می شه. دوباره با اضافه کردن کلر و ایجاد شوک، کلرامین رو از بین می برن و کلر آزاد اضافه می کنن. اگه این روند درست اجرا نشه، اندازه کلرامین بالا میره و آب آلوده فضای مناسبی واسه رشد باکتری هاست. زیاد بودن بوی کلر و التهاب و قرمزی چشم به دلیل بالا بودن اندازه کلرامین و نشونه آلودگی آب است.

کلر باعث خشکی پوست و مو هم می شه. به خاطر همین قبل از ورود به آب باید موها رو بالای سر جمع کرد و با کلاه مناسبی اونا رو پوشاند. حتی میشه قبل از ورود به استخر موها رو با روغن چرب کرد تا یه لایه محافظ روشون ایجاد شه، بعد اونا رو داخل کلاه گذاشت. اگه مرتب به شنا می رید هم هفته ای یه بار باید از ماسک مو استفاده کنین. پوست هم به مراقبت نیاز داره و در روبرو شدن با کلر خشک می شه پس واسه شستشوی اون باید از شامپوهای خنثی استفاده کرد و مرتب اونو مرطوب نگه داشت.منبع : برترینها

.

منبع : saten.ir