آگاهی های لازم قبل از اقدام به کراتینه کردن مو | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

: آگاهیای لازم قبل از مبادرت به کراتینه کردن مو

 خیلی از خانوما و بعضی از آقایون روزانه وقت زیادی رو صرف صاف کردن موهای شون می کنن. آدمایی که دارای موهای فر  یا  وز هستن، همیشه آرزو دارن موهایی صاف و ابریشمی داشته باشن. همین وسوسه موهای صاف اونا رو به آرایشگاه میکشونه تا موهای شون رو کراتینه کنن ولی واقعا چقدر کراتینه موها خوبه. بعضیا ادعا می کنن کراتینه به طور کامل می تونه موهای آسیب دیده رو بازسازی کرده و شما رو از شر موهای وز خلاص کنه.

این درمان که امروزه در خیلی از آرایشگاهای زنونه مد شده، چه مشکلات و ضررهایی داره؟ کراتین کردن موها بسیار گرون س و بعضی وقتا نتیجه اون طور که ما توقع داریم نمی شه، هیچکی جز یه متخصص پوست و مو نمی تونه به درستی خطرات به وجود اومده به وسیله کراتینه مو رو به شما بگه. پس اگه قصد کراتینه موهاتون رو دارین، نظر دکتر بهروز باریک بین، متخصص پوست و مو رو در این مورد  بدونین.

کراتینه مو چه می کنه؟

درمان کراتینه مو (کراتین کردن مو) که امروزه باب شده، می تونه موهای فر رو صاف و نرم کرده و اونا رو به مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه داره. این درمان که امروزه در خیلی از آرایشگاها و سالنا پیشنهاد می شه، ممکنه انجامش تا یه سال طول بکشه و بیشتر هم گرون س. براساس روش برزیلی، این روند به یه درمان دوگانه نیاز داره؛ اول با به کار گیری کراتینه که یه پروتئین طبیعیه، مو تقویت شده و بعد ساختار اون با به کار گیری مواد شیمیایی از این رو به اونو میشه تا صاف شه.

هر نوع کراتینه مو با خطراتی همراه س و مشتریایی کراتینه باید با این خطرات بالقوه آشنایی داشته باشن؛ بعد آگاهانه این کار رو واسه صاف و براق کردن موهای شون انتخاب کنن. بیشتر این تصور پیش میاد که کراتینه به صاف کردن مو مربوط می شه اگه این تصور غلطه. هنگام کراتین کردن موها، محلولی مصرف می شه که کراتینه با موها ترکیب شده و آسیبای کوتیکول مو رو بازسازی می کنه و در نتیجه کراتینه موجب براق شدن و کاهش وز مو شده اما مستقیما موجب صاف شدن موها نمی شه.

برقی که دووم نداره

ممکنه موها بدون این دست اون دست کردن پس از کراتینه ، براق و درخشنده شن ولی این اتفاق دووم زیادی نداره. دو، سه هفته پس از کراتینه، قوام و بافت مو تغییر می کنه، موها خشک و شکننده می شن ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف می شه؛ پس ممکنه توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر دارین پس از دو سه بار شستن تامین نشه.

آسیب عادی

مشکل بزرگ مصرف کنندگان این روش، ریزش موست. دیده شده که موها پس از اولین شست وشو از ریشه شروع به ریزش می کنن؛ حتی اگه از اجناس مراقبت مو که در سالنای زیبایی پیشنهاد می شه، استفاده شه. هم اینکه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه دیده شده. در این شرایط مراجعه به دکتر متخصص واسه بررسی دلیل ریزش مو لازم و ممکنه نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشه.

مراقب حساسیت باشین

مثل بقیه اعمالی که واسه مو انجام می شه، کراتین کردن مو هم با بروز واکنشای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه س. این علائم شامل خارش و دانه های قرمزرنگه که علائم عادی آلرژی حساب می شن. باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه زمینه آلرژی دارین در انتخاب این روش کمی تامل کنین.

کراتینه خطرناکه؟

هر یک جور از کراتینه موها با خطراتی همراه س و مشتریایی کراتینه مو باید با این خطرات بالقوه آشنا باشن. بعد از اینکه محلول کراتین کردن رو روی موهای شما می ریزن، محلولی از مواد شیمیایی روی موهای شما استفاده می شه که این محلول با تغییر دادن نیمه دائمی ساختار مو، موجب صاف شدن اون می شه. جزء اصلی این محلول فرمالدئیده که یه ماده شیمیایی خطرناک و سرطان زاست. همین ماده موجب می شه، درمانای کراتینه مو از نظر خیلی از کارشناسان جایز نباشه و خطرناک حساب شه. در بعضی از سالنای آرایشی، هنگام کراتینه مو از ماسکای دهانی هم واسه کاهش استنشاق این ماده استفاده می شه.

معمولا پس از این مرحله موها اتو می شن تا ظاهر جدیدشون ثابت شه. بخاطر این خیلی از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده های کراتینه موها هستن و تصمیم می گیرن در دفعات بعد از فرآورده های بدون فرمالدئید استفاده کنن. هر چند تب کراتینه موها، سالنای زیبایی و آرایشگاها رو فراگرفته اما افراد باید از خطرات اون بدونن.

کدوم مو واسه کراتینه مناسبه؟

کیفیت موهای طبیعی خودمون بهترینه ولی بدیش اینه در خیلی از موارد خودمون موهای مون رو نابود می کنیم. با رنگ کردنای زیاد، به کار گیری مواد شیمیایی جور واجور روی مو، اتو کردنا، سشوار کشیدنای زیاد و. . . همیشه در حال نابود کردن موهای مون هستیم و بعد از اون به دنبال راه حلی واسه بازسازی تموم این آسیبا می گردیم. شاید بشه گفت کراتین کردن مو فقط واسه بعضیا پیشنهاد می شه که موهای بسیار وز اونا اصلا قابل شونِه شدن نیس.

با فهم به خطرات به وجود اومده به وسیله فرمالدئید یا مشتقات اون باید توجه کنین که یافته های درمانای کراتینه مو بین استفاده کننا به طور کامل فرق داره. در بعضیا همون انتظاری رو که از قبل دارن برآورده می شه و ماه ها موهای شون صاف و لخت باقی می مونه ولی تو یه سریای دیگه رضایتمندی کمتره و بعد از چند هفته موها به حالت اولیه بازمی شه

مجله زندگی ایده آل – ساقی بیاتین:

منبع : دکتر سلام

منبع :