آگاهى هاى لازم در مورد سینوزیت | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

با در نظر گرفتن شروع فصل سرما و گسترش سرماخوردگى در میان افراد و با در نظر گرفتن این که به دنبال هر سرماخوردگى معمولاً مخاط سینوسا دچار التهاب مى شه بر اون شدیم تا مطلبى در مورد سینوزیت ارائه بدیم.

سینوزیت به التهاب مخاط سینوسا گفته مى شه که دلیل گرفتگى و ترشحات بینى مى شه و چون علائمى مثل سرماخوردگى داره، بیشتر بیماران فکر مى کنن که سرماخوردگى در بدنشون بهبود نیافته و طولانى شده، در صورتى که اگه علائم سرماخوردگى بیشتر از ده روز طول بکشه بایستى حتماً به دکتر مراجعه شه. اگه پس از گذشتن دوره سرماخوردگى که معمولاً با آبریزش بینى، تن درد و کوفتگى و سرفه همراه س، صورت متورم شه و فرد دچار سردرد  شدید و گوش درد یه طرفه شه و درد و تب بالاى ۳۸ درجه بازم در وى باقى بمونه و همین طور اگه ترشحات بینى پس از گذشت ۱۰ روز بازم زرد یا سبز باشه و هم اینکه ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بهبود بقیه علائم، سرفه خلط دار فرد رو درگیر کنه بایستى خیلی سریعً به دکتر مراجعه کنه و از رویارویى با عواملى که سینوزیت رو شدید شدن مى کنه دوری شه.این عوامل عبارت ان از:

مصرف سیگار و دوری از نشستن در کنار افراد سیگارى. کودکان در مقایسه با بزرگسالان نسبت به دود سیگار حساس تر هستن و اندازه بروز سینوزیت و عفونت گوش میانى ناشى از تنفس دود سیگار در اونا به مراتب بیشتره.

اگه پس از گذشتن دوره سرماخوردگى که معمولاً با آبریزش بینى، تن درد و کوفتگى و سرفه همراه س، صورت متورم شه و فرد دچار سردرد شدید و گوش درد یه طرفه شه و درد و تب بالاى ۳۸ درجه بازم در وى باقى بمونه و همین طور اگه ترشحات بینى پس از گذشت ۱۰ روز بازم زرد یا سبز باشه و هم اینکه ۱۰ تا ۱۴ روز پس از بهبود بقیه علائم، سرفه خلط دار فرد رو درگیر کنه بایستى خیلی سریعً به دکتر مراجعه کنه و از رویارویى با عواملى که سینوزیت رو شدید شدن مى کنه دوری شه.

استنشاق هواى آلوده و عوامل آلرژى زا، مهم ترین عامل آلرژى زا در منزله که بیشتر بر روى زنان خونه دار و کودکان اثر مى گذارد، گردوخاک و وجود موجودات ریزى به نام «مایت» در پرده، تختخواب، فرش و مبلمانه که به راحتى تولید آلرژى مى کنن. پاک کردن عوامل آلرژى زا یکى از عوامل مؤثر در جلوگیرى از بروز سینوزیته.از اونجا که سینوزیت در صورت بروز با درد همراه س و فرد رو در انجام کارا دچار مشکل مى کنه و یکى از عوامل ایجاد کننده بیمارى  آسم به حساب مى رود پیشنهاد مى شه حتى امکان از بروز سرماخوردگى جلوگیرى کنین و در صورت دچار شدن هم پس از گذشت ۱۰ تا ۱۴ روز به دکتر مراجعه کرده و از درمان هاى خودسرانه دوری کنین.

بهاره مهرنژاد

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت