آکواریوم خانگی منشا عفونت پوستی | بیماری

ماه نشان
سپتامبر 20, 2019 0 Comment

آکواریوم خونگی اصل عفونت پوستی

تحقیقات گذشته محققان نشون میده که تماس تکراری با آب آکواریوم منتهی به بروز یه عفونت پوستی باکتریایی در افراد می شه. این عفونت پوستی مایکوباکتریوم مارینوم اسمشه که عامل اصلی اون وجود آکواریوم در داخل منزل یا محل کاره.

 

در این مطالعه تاکید شد که تشخیص و درمان دیرهنگام عفونتای پوستی مربوط به آبای آلوده در آکواریومای خونگی چیزی شایعه.

 

دچار شدن به عفونتای «مایکوباکتریوم مارینوم» وقتی اتفاق میفته که آب غیرکلرزده داخل آکواریوم با زخمای پوستی روی بدن برخورد کنه.

 

تشخیص این مریضی عفونی بسیار مشکله، چون ضایعات پوستی معمولا بین دو تا چهارهفته نهفته هستن و علامت خاصی واسه تشخیص و درمان وجود نداره.

 

این باعث می شه که در چرخه درمان مشکل وارد شه و داروهای ضدقارچ و ضدباکتری اثر لازم رو نداشته باشن.

 

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین در زمونه ای که مریضی نهفتهه، مریض درارتباط نزدیک با آکواریوم قرار داره و در بعضی موارد مبادرت به تمیزکردن آکواریم می کنه و عفونت شدت پیدا میکنه.

تشخیص و درمان این عفونت واسه پزشکان مشکله، چون قبل از اون که زخمای پوستی ظاهر شن، دوره پنهون شدگی مریضی دو تا چهار هفته زمان میبره

مدیر این پروژه تحقیقاتی گفته وقتی مریضی به بدن وارد می شه که آب آکواریم با پوست افراد تماس پیدا می کنه و باکتریای عفونی از راه زخم باز وارد بدن می شن.

 

معمولا آدمایی که در محل زندگی خود آکواریم دارن، از وجود این عفونت بی اطلاع هستن و هیچ اطلاعاتی در مورد ارگانیسمای باکتریایی ندارن.

 

در این مطالعه پنج مریض ۴۳ تا ۷۲ ساله که در فاصله سالای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ میلادی به عفونت مایکوباکتریوم مارینوم گرفتار شده و تحت درمان قرار گرفته بودن، آزمایش شدن. در این افراد دوره پنهون شدگی قبل از اون که زخمای پوستی ظاهر شه، از ۱۱ تا ۵۶ روز متفاوت بود.

 

علاوه بر این، درمان آنتی بیوتیکی واسه تموم بیماران استفاده شد، اما از وقتی که بیماران به دکتر مراجعه کردن تا وقتی که درمان اونا شروع شد، به صورت میانگین ۱۶۱ روز زمان برد.

 

عفونت مایکوباکتریوم مارینوم مریضی کشنده ای نیس، اما یه جور عفونت پوستیه که بیشتر تشخیص داده نمی شه و مریض رو به دردسر میندازه. به خاطر همین ضرورت داره که پزشکان واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی عفونت از بیماران خود اطلاعات دقیق تری بگیرن.

 

بعضی از علایم این عفونت پوستی عبارتند از:

– خارش پوست

– ایجاد برجستگی و لکه های قرمز در پوست

سوزش چشم

بزرگ شدن شکم

بی اشتهایی

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

ایسنا

ایرنا

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت