پایان نامه

پایان نامه تعیین اثربخشی آموزش شبیه ساز پروازی بر مهارت کارکنان پروازی هوا ناجا

 سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر آموزش شبیه ساز بر ارتقای توانمندسازی کارکنان پروازی هواپیمایی ناجا

قسمتی از متن پایان نامه :

آشنایی با شبیه ساز پرواز

شبیه‌ساز پرواز سیستمی می باشد که برای تقلید (یا شبیه‌سازی) رفتار هواگردها به ویژه هواپیما ساخته می گردد. شبیه سازهای پرواز شبیه بازی های رایانه ای  بسیار عظیم می باشند. این وسایل برای برای آموزش دادن خلبان ها برای پرواز دادن هواپیماهای جدید و تمرین کردن مهارت های پروازی در آن ها طراحی و ساخته می شوند. به عنوان مثال آموزش هواپیمای 747 فقط برای take off اگر شاگرد از باند خارج گردد و در هنگام بلند شدن یک سانحه داده می باشد اما با شبیه سازها بارها این تمرین بلند شدن را انجام و آموزش داده می گردد بدون اینکه سانحه را تجربه کند. و تمرین کردن پرواز روی زمین از آسمان ایمن تر و کم خطرتر می باشد و با شبیه ساز پرواز می توان تجربه واقعی پرواز هواپیما را روی زمین و بدون مصرف سوخت و سایر هزینه ها و از دست دادن وسیله پرنده و جان بشر ها تجربه و کسب نمود. خلبان های هواپیما های جنگی نیز با بهره گیری از شبیه ساز پرواز می توانند مهارت های خود را برای صحنه های نبرد تمرین ارتقاء و تقویت نمایند. هر شبیه ساز پرواز، یک کابین دقیقاً مشابه به کابین خلبان هواپیمای خاص خود را دارد.

طبق آمارها، سوانح آموزش‌های هوایی که روزگاری رقم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دادند با ورود شبیه‌سازهای پرواز و حذف  بخشی از آموزش با هواپیماهای واقعی از سوی شرکت‌های هواپیمایی کاهش یافته و دیگر شاهد بروز حوادث ناگواری نیستیم .

امروزه بهره گیری از چنین شبیه‌سازهایی برای آموزش خلبانان، اجباری والزامی  می باشد و بخشی از استاندارد را تشکیل می‌دهد. دکتر ایرج ابراهیمی، مدیر شرکت فناوری هوایی شاهین، طراح و سازنده شبیه‌ساز پرواز ایرانی می باشد که سال‌ها در این زمینه کار تحقیقاتی و اجرایی داشته و با پافشاری بر ایده خود موجب بومی شدن این طرح شده و نیاز کشور را از خارج بی‌نیاز کرده می باشد. در واقع خیلی از خلبان‌ها و کروی پروازی  برای این که گواهینامه و امتیاز پرواز را بگیرند بایستی این دوره‌ها را بگذرانند تا این دوره‌ها جزو سوابق پروازشان درج گردد. وقتی خلبانان با هواپیمای اصلی برای تمرین و کسب مهارت آموزش می بینند بایستی به محوطه‌های خلوتی بروند، اما اگر شرایطی اضطراری برای آنان پیش بیاید که مجبور شوند در فرودگاه هم که ترافیک آن شلوغ می باشد فرود بیایند، با مشکلاتی مواجه خواهند گردید، اما در این سیستم شبیه‌ساز خلبانان می‌توانند حتی شرایط اضطراری را نیز تمرین کنند. (سایت جام‌جم، مصاحبه با نخستین طراح و سازنده شبیه‌ساز پرواز ایرانی).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تأثیر آموزش شبیه ساز پروازی بر ارتقای توانمندسازی کارکنان پروازی هواپیمایی ناجا 

  • اهداف فرعی:
  • اندازه اثربخشی آموزش شبیه ساز پروازی بر دانش کارکنان پروازی هوا ناجا
  • اندازه اثربخشی آموزش شبیه ساز پروازی بر مهارت کارکنان پروازی هوا ناجا
  • اندازه اثربخشی آموزش شبیه ساز پروازی بر توجه کارکنان پروازی هوا ناجا
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر آموزش شبیه ساز بر ارتقای توانمندسازی کارکنان پروازی هواپیمایی ناجا  با فرمت ورد